![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
ASUS ROG Delta II Wireless Gaming Headset with Detachable Mic – Tri-Mode (BT, 2.4GHz, 3.5mm), 50mm Titanium-Plated Drivers, 110Hr Battery, Lightweight, for PC, PS5, PS4, Xbox, Switch, Mobile - White
General Information
|
ROG Delta II Moonlight White Edition Tri-mode wireless gaming headset with ROG SpeedNova, 50 mm titanium-plated diaphragm drivers, and refined wireless sound signature, 10 mm super-wideband boom microphone, DualFlow Audio, up to 110-hour battery life, lightweight 318-g design, plus ASUS Aura Sync RGB lighting |
Technical Information
| Connectivity Technology: | Wired/Wireless |
| Wireless Technology: | Bluetooth/RF |
| Cable Length: | 6.56 ft |
| Sound Mode: | Stereo |
| Impedance: | 32 Ohm |
| Minimum Frequency Response: | 20 Hz |
| Maximum Frequency Response: | 20 kHz |
| Features: | SpeedNova Wireless Technology |
| Features: | Titanium Coated Driver |
| Features: | Signature Sound |
| Features: | Wideband Audio |
| Features: | DualFlow Audio |
| Features: | Lightweight |
| Features: | Aura RGB LED Lighting |
| Features: | Flexible |
| Active Noise Canceling (ANC): | No |
| Charging Method: | Cable |
Battery Information
| Battery Capacity: | 1800 mAh |
| Battery Rechargeable: | Yes |
Earpiece
| Earpiece Design: | Over-the-head |
| Earpiece Type: | Binaural |
| Driver Size: | 1.97" |
Microphone
| Microphone Technology: | Uni-directional |
| Microphone Design: | Boom |
| Detachable Microphone: | Yes |
Interfaces/Ports
| Host Interface: | Mini-phone (3.5mm) |
| Charging Interface: | USB Type-C |
Controls/Indicators
| Earpiece Controls: | Call Pick-up |
Physical Characteristics
| Color Family: | White |
| Color: | Moonlight White |
| Form Factor: | Circumaural |
| Weight (Approximate): | 11.22 oz |
Miscellaneous
| Application/Usage: | Gaming |
| Application/Usage: | Mobile Device |
| Application/Usage: | Communication |
| Application/Usage: | Voice Call |
| Application/Usage: | Phone |
| Application/Usage: | iPad |
| Application/Usage: | Gaming Console |
| Compatibility: |
Sony:
|
| Operating System Platform: | macOS |
| Operating System Platform: | iOS |
| Operating System Platform: | Android |
| Platform Supported: | PC |
| Platform Supported: | Mac |
| Platform Supported: | PlayStation 4 |
| Platform Supported: | PlayStation 5 |
| Platform Supported: | Nintendo Switch |
| Platform Supported: | Xbox |
![]() | WARNING: This product can expose you to chemicals including Di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP), which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information, go to www.P65Warnings.ca.gov. |
Be the first to review this product. Write a Review
- UPC: 197105907355
- Mfr's Part #: A701 ROG DELTA II/WHT



















(0 Ratings) 