![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
Lenovo ThinkPad X1 Gen 11 Aura Edition 21V9001CUS 14" Touchscreen Convertible Copilot+ PC 2 in 1 Notebook WUXGA Intel Core Ultra 7 3rd Gen 355 32 GB 512 GB PCI Express 4.0 SSD English US Keyboard Gray Intel Chip 1920 x 1200 Windows 11
General Information
Relentless innovation The way we compute. The way we do business. The way we live our lives. Every time business has gone somewhere new, discovered something different, or done something revolutionary, chances are, ThinkPad was there. We stem from a long tradition of firsts. |
Technical Information
| AI-powered: | Yes |
Processor
| Processor Manufacturer: | Intel |
| Processor Type: | Core Ultra 7 |
| Processor Generation: | 3rd Gen |
| Processor Model: | 355 |
| Processor Series: | Series 3 |
| Total AI Performance: | 50 TOPS |
| L3 Cache: | 12 MB |
Chipset
| Chipset Manufacturer: | Intel |
Memory
| Standard Memory: | 32 GB |
| System Memory Speed: | 9600 MHz |
| On-board Memory Technology: | LPDDR5X |
Storage
| Drive Type: | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity: | 512 GB |
| Solid State Drive Interface: | PCI Express 4.0 |
| Solid State Drive Configuration: | 1 x 512GB |
| SSD Form Factor: | M.2 |
Display & Graphics
| Screen Size: | 14" |
| Display Screen Technology: | Eyesafe |
| Screen Mode: | WUXGA |
| Screen Resolution: | 1920 x 1200 |
| Brightness: | 500 Nit |
| Touchscreen: | Yes |
| Graphics Controller Manufacturer: | Intel |
| Graphics Memory Accessibility: | Shared |
Network & Communication
| Wireless LAN: | Yes |
| Wireless LAN Standard: | IEEE 802.11be |
| Wi-Fi Generation: | Wi-Fi 7 |
| Bluetooth: | Yes |
Built-in Devices
| Camera Privacy Shutter: | Yes |
| Front Camera/Webcam: | Yes |
| Front Camera/Webcam Resolution: | 5 Megapixel |
| Infrared Camera: | Yes |
| Finger Print Reader: | Yes |
| Speaker Power Details: | 2 x 2W |
| Sound Mode: | Stereo |
Interfaces/Ports
| HDMI: | Yes |
| Total Number of USB Ports: | 1 |
| Network (RJ-45): | No |
| Number of Thunderbolt 4 Ports: | 3 |
| Optional Ports: | Details regarding optional ports aggregated from the information available for this product's family/series.
|
Operating System
| Operating System Platform: | Windows |
| Operating System: | Windows 11 Pro |
| Operating System Language: | English (US)/English (UK) |
| Operating System Architecture: | 64-bit |
Input Devices
| Keyboard Backlight: | Yes |
| Keyboard Localization: | English (US) |
Battery Information
| Number of Cells: | 3-cell |
| Battery Chemistry: | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Battery Energy: | 58 Wh |
Power Description
| Input Voltage: | 120 V AC |
| Input Voltage: | 230 V AC |
| AC Adapter Frequency: | 50 Hz |
| AC Adapter Frequency: | 60 Hz |
| Power Plug Type: | Type C |
| Included Charger Power: | 65 W |
| USB Power Delivery Support: | Yes |
Physical Characteristics
| Color Family: | Gray |
| Product Color: | Gray |
| Cover Material: | Aluminum |
| Form Factor: | Convertible |
| Height: | 0.70" |
| Width: | 12.3" |
| Depth: | 8.6" |
Miscellaneous
| Package Contents: |
|
| Charger Included: | Yes |
| Features: | Anti-smudge |
| Features: | One Glass Solution (OGS) Panel |
| TCO Certified: | Yes |
| Environmentally Friendly: | Yes |
| Environmental Certification: | TCO Certified 10.0 |
| Energy Efficiency Compliance: | Energy-related Products Directive Lot 26 (ErP Lot 26) |
| Energy Efficiency Compliance: | Energy-related Products Directive Lot 6 (ErP Lot 6) |
| Environmental Compliance: | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
Warranty
| Limited Warranty: | 1 Year |
| Additional Warranty Information: |
|
![]() | WARNING: This product can expose you to chemicals including Di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP), which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information, go to www.P65Warnings.ca.gov. |
Be the first to review this product. Write a Review
Shipping Restrictions
- This item cannot be shipped to PO Boxes.
- This item can be shipped only within the U.S.
- UPC: 199275059858
- Mfr's Part #: 21V9001CUS














Click to enlarge
(0 Ratings) 