![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
HP ProBook 4 G2i 16" Copilot+ PC Intel Core U5 16GB SSD Silver W11P DG5J4UTABA
General Information
| Unify diverse workflows for hybrid professionals who need AI-enhanced performance they can explore across an expansive screen. The HP ProBook 4 G2i 16-inch Notebook integrates seamless upgradeability, reliable battery life and enterprise-grade security in a sleek device with a spacious view. |
Technical Information
| AI-powered: | Yes |
Processor
| Processor Manufacturer: | Intel |
| Processor Type: | Core Ultra 5 |
| Processor Model: | 325 |
| Processor Series: | Series 3 |
| Processor Core: | Octa-core (8 Core) |
| Processor Threads: | 8 |
| Maximum Turbo Speed: | 4.50 GHz |
| NPU Manufacturer: | Intel |
| NPU Name: | AI Boost |
| NPU Performance: | 47 TOPS |
| L3 Cache: | 12 MB |
Chipset
| Chipset Manufacturer: | Intel |
Memory
| Standard Memory: | 16 GB |
| System Memory Technology: | DDR5 SDRAM |
| System Memory Form Factor: | SODIMM |
| Installed Slot Memory: | 16 GB |
| Installed Slot Memory Configuration: | 1 x 16GB |
| Total Number of Memory Slots: | 2 |
| Number of Occupied Memory Slots: | 1 |
| Number of Free Memory Slots: | 1 |
Storage
| Drive Type: | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity: | 512 GB |
| SSD Form Factor: | M.2 |
Display & Graphics
| Screen Size: | 16" |
| Display Screen Technology: | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Screen Mode: | WUXGA |
| Screen Resolution: | 1920 x 1200 |
| Brightness: | 300 Nit |
| Color Gamut: | 62.5% sRGB |
| Touchscreen: | No |
| Graphics Controller Manufacturer: | Intel |
| Graphics Memory Technology: | DDR5 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility: | Shared |
Network & Communication
| Wireless LAN: | Yes |
| Wireless LAN Standard: | IEEE 802.11ax |
| Wi-Fi Generation: | Wi-Fi 6E |
| Bluetooth: | Yes |
Built-in Devices
| Front Camera/Webcam: | Yes |
| Finger Print Reader: | Yes |
Interfaces/Ports
| HDMI: | Yes |
| Total Number of USB Ports: | 4 |
| USB Type-C: | Yes |
| USB Type-C Detail: | 2 USB Type-C 20Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort 1.4) |
Operating System
| Operating System Platform: | Windows |
| Operating System: | Windows 11 Pro |
| Operating System Language: | English |
Input Devices
| Keyboard Backlight: | Yes |
| Keyboard Localization: | English |
Battery Information
| Number of Cells: | 3-cell |
| Fast Charging Details: | 50% in 30 Minutes |
| Built-in Battery: | Yes |
Power Description
| Maximum Power Supply Wattage: | 65 W |
| Power Plug Type: | Type C |
Physical Characteristics
| Color Family: | Silver |
| Product Color: | Pike Silver |
| Height: | 0.69" |
| Width: | 14.1" |
| Depth: | 9.9" |
| Weight (Approximate): | 3.81 lb |
Miscellaneous
| Package Contents: | |
| Application/Usage: | Everyday Computing |
| Charger Included: | Yes |
| Features: | Low Blue Light |
| Features: | Anti-glare Screen |
| Windows Hello Compatible: | Yes |
| Energy Star: | Yes |
| TCO Certified: | Yes |
| Environmentally Friendly: | Yes |
| Environmental Certification: | TCO Certified Generation 10 |
| Environmental Compliance: | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
Warranty
| Limited Warranty: | 1 Year |
| Additional Warranty Information: | 1-year warranty and 90 day software limited warranty options depending on country. Batteries have a default one year limited warranty. On-site service and extended coverage is also available. HP Care Pack Services are optional extended service contracts that go beyond the standard limited warranties. To choose the right level of service for your HP product, use the HP Care Pack Services Lookup Tool at: . |
![]() | WARNING: This product can expose you to chemicals including Di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP), which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information, go to www.P65Warnings.ca.gov. |
Be the first to review this product. Write a Review
Shipping Restrictions
- This item cannot be shipped to PO Boxes.
- This item can be shipped only within the U.S.
- UPC: 826581066538
- Mfr's Part #: DG5J4UT#ABA













Click to enlarge
(0 Ratings) 