![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
Asus AMD Radeon RX 9060 XT Graphic Card 16 GB GDDR6 7680 x 4320 2.64 GHz Game Clock 3.25 GHz Boost Clock 128 bit Bus Width PCI Express 5.0 x16 DisplayPort 2 x DisplayPort HDMI Triple Slot Space Required Fan Cooler 36 Month Warranty DUALRX9060XT16GWHITE
Dual Radeon™ RX 9060 XT White Edition Dual Fans, Perfect Fit ASUS Dual Radeon™ RX 9060 XT White Edition combines powerful thermal performance with broad compatibility. Advanced cooling solutions from flagship graphics cards - including two Axial-tech fans for optimizing airflow to the heatsink. Designed in a compact 2.5-slot form factor, delivering more power in less space. These enhancements make ASUS Dual the perfect choice for gamers who want heavyweight graphics performance in a compact build. Cooling 2.5-slot Design A carefully designed shroud, heatsink, and heatpipe layout enables the two Axial-tech fans to leverage chassis side-panel ventilation, delivering thermal performance that beyond the compact size. Axial-tech Upgrades Two tried-and-true Axial-tech fans feature a smaller hub facilitates longer blades and a barrier ring to increase downward air pressure. 0dB Technology To eliminate unnecessary noise, the stop mode automatically halts all fans when the GPU temperature drops below 55°C and power consumption is low. Dual Ball Fan Bearings Fan bearings come in different types, each with its own advantages. Dual ball bearings provide superior durability and can last up to twice as long as sleeve-bearing designs. Vented Backplate A vented backplate significantly enhances heat dissipation, helping to keep the GPU cooler during intense tasks. This additional airflow helps ensure optimal temperatures, boosting performance, longevity and stability by defending against overheating and thermal throttling. ASUS GPU Guard ASUS GPU Guard applies adhesive to secure all four corners to reduce the risk of cracks. Protective Backplate The PCB is reinforced by a backplate that adds structural rigidity, helping to prevent flex and to protect components and trace pathways from damage. Stainless Steel Bracket The mounting bracket of the Dual has been beefed up with 304 Stainless Steel that's harder and more resistant to corrosion. Dual BIOS Do you prioritize lower core temperatures or quieter operation? Performance mode increases fan speed to keep the card running cool all the time. Quiet mode maintains the same power target and performance settings, but applies a less aggressive fan curve for quieter operation at medium temperatures. Want more control? Customize your experience with GPU Tweak III software for fine-tuned fan profiles and performance adjustments. |
| API Supported: | OpenGL 4.6 |
| Number of Monitors Supported: | 3 |
| Features: | Dual-fan Cooler |
| Features: | Ray Tracing |
| Maximum Digital Display Resolution: | 7680 x 4320 |
| AI-powered: | Yes |
| Chipset Manufacturer: | AMD |
| Chipset Line: | Radeon |
| Chipset Series: | RX 9000 |
| Chipset Model: | RX 9060 XT |
| GPU Boost Clock: | 3.25 GHz |
| Game Clock: | 2.64 GHz |
| Standard Memory: | 16 GB |
| Memory Clock Speed: | 3.25 GHz |
| Memory Technology: | GDDR6 |
| Bus Width: | 128 bit |
| Host Interface: | PCI Express 5.0 x16 |
| DisplayPort: | Yes |
| Number of DisplayPort Outputs: | 2 |
| HDMI: | Yes |
| Number of HDMI Outputs: | 1 |
| Power Supply Wattage: | 550 W |
| Power Connector: | 1x 8-pin |
| Slot Space Required: | Triple |
| Form Factor: | Plug-in Card |
| Cooler Type: | Fan Cooler |
| Height: | 1.9" |
| Width: | 4.7" |
| Length: | 8" |
| Package Contents: |
|
| Platform Supported: | PC |
| Environmental Compliance: | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Limited Warranty: | 36 Month |
![]() | WARNING: This product can expose you to chemicals including Di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP), which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information, go to www.P65Warnings.ca.gov. |
- This item cannot be shipped to PO Boxes.
- This item can be shipped only within the U.S.
- UPC: 199291203013
- Mfr's Part #: DUAL-RX9060XT-16G-WHITE



















(0 Ratings) 