![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
Asus NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti Graphic Card 16 GB GDDR7 7680 x 4320 2.61 GHz Boost Clock 256 bit Bus Width PCI Express 5.0 x16 DisplayPort 2 x DisplayPort HDMI PROARTRTX5070TIO16G
ProArt GeForce RTX™ 5070 Ti OC Edition Visionary. Versatile. Timeless. The ProArt GeForce RTX™ 5070 Ti combines a compact 2.5-slot design with potent cooling - three Axial-tech fans, a vapor chamber, and a phase-change GPU thermal pad - to deliver GeForce RTX 50 Series performance to both full-scale towers and space-saving SFF builds. A USB Type-C® port enhances versatility for content creation workflows, while a wood-patterned laminate trim and low-key Aura-lit logo help deliver a refined aesthetic. NVIDIA Blackwell Architecture The Ultimate Platform for Gamers and Creators Fifth-Gen Tensor Cores Max AI performance with FP4 and DLSS 4 New Streaming Multiprocessors Optimized for neural shaders Fourth-Gen Ray Tracing Cores Built for Mega Geometry AI-Enhanced Graphics and Performance NVIDIA DLSS 4 with Multi Frame Generation Game-Winning Responsiveness NVIDIA Reflex 2 with Frame Warp True-to-Life Graphics Full ray tracing with neural rendering Digital Humans and AI Assistants NVIDIA ACE Accelerate Your Creativity NVIDIA Studio creator tools and technology Enhance Any Video with AI NVIDIA Broadcast and ninth-gen NVIDIA Encoder Performance and Reliability NVIDIA app with Game Ready and Studio Drivers The Ultimate Gaming Display Technologies NVIDIA G-SYNC Build Small. Play Big. You can pack high performance into a smaller footprint with this SFF-Ready Enthusiast GeForce card. Look for cases that are compatible with SFF-Ready Enthusiast GeForce Cards to get a sure fit and streamline your PC build. |
| API Supported: | OpenGL 4.6 |
| Number of Monitors Supported: | 4 |
| Features: | Triple-fan Cooler |
| Features: | Ray Tracing |
| Maximum Digital Display Resolution: | 7680 x 4320 |
| CUDA Cores: | 8960 |
| AI-powered: | Yes |
| Chipset Manufacturer: | NVIDIA |
| Chipset Line: | GeForce |
| Chipset Series: | RTX |
| Chipset Model: | RTX 5070 Ti |
| GPU Boost Clock: | 2.61 GHz |
| Standard Memory: | 16 GB |
| Memory Speed: | 3.50 GB/s |
| Memory Technology: | GDDR7 |
| Bus Width: | 256 bit |
| Host Interface: | PCI Express 5.0 x16 |
| DisplayPort: | Yes |
| Number of DisplayPort Outputs: | 2 |
| HDMI: | Yes |
| Number of HDMI Outputs: | 1 |
| USB Type-C: | Yes |
| Number of USB Type-C Ports: | 1 |
| Power Supply Wattage: | 850 W |
| Power Connector: | 1x 16-pin |
| Slot Space Required: | Triple |
| Form Factor: | Plug-in Card |
| Cooler Type: | Fan Cooler |
| Height: | 2" |
| Width: | 5" |
| Length: | 12" |
| Weight (Approximate): | 3.06 lb |
| Platform Supported: | PC |
| Environmental Compliance: | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
![]() | WARNING: This product can expose you to chemicals including Di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP), which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information, go to www.P65Warnings.ca.gov. |
- This item cannot be shipped to PO Boxes.
- This item can be shipped only within the U.S.
- UPC: 199291227002
- Mfr's Part #: PROART-RTX5070TI-O16G



















(0 Ratings) 