![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
Kanto PS400 Wall Mount for Flat Panel Display Black
General Information
Capable of extending 27.6 inches from the wall, the PS400 full motion TV mount offers unparalleled range of motion for screens as large as 70 inches. Extend your TV out of recessed areas or swivel it up to 180° to reach around corners and accommodate angled seating arrangements. A 14° tilt range also helps to reduce glare and further improve line-of-sight with your TV. Sitting 1.9 inches from the wall when fully retracted, the PS400's low-profile design incorporates plastic wall plate covers and integrated cable management to ensure a professional looking setup. |
Product Information
| Device Supported: | Flat Panel Display |
| Number of Displays Supported: | 1 |
| Maximum Load Capacity: | 88 lb |
| Maximum Screen Size Supported: | 70" |
Physical Characteristics
| Color: | Black |
| VESA Mount Standard: | 100 x 100 |
| VESA Mount Standard: | 400 x 400 |
| VESA Mount Standard: | 100 x 150 |
| VESA Mount Standard: | 100 x 200 |
| VESA Mount Standard: | 150 x 100 |
| VESA Mount Standard: | 150 x 150 |
| VESA Mount Standard: | 200 x 100 |
| VESA Mount Standard: | 200 x 150 |
| VESA Mount Standard: | 200 x 200 |
| VESA Mount Standard: | 200 x 300 |
| VESA Mount Standard: | 200 x 400 |
| VESA Mount Standard: | 300 x 200 |
| VESA Mount Standard: | 300 x 300 |
| VESA Mount Standard: | 400 x 200 |
| VESA Mount Standard: | 400 x 300 |
| VESA Mount Standard: | 200 x 250 |
| Material: | Steel |
| Height: | 14.2" |
| Width: | 9.9" |
| Depth: | 27.7" |
| Weight (Approximate): | 16.10 lb |
Miscellaneous
| Package Contents: |
|
| Country of Origin: | China |
Warranty
| Limited Warranty: | 5 Year |
![]() | WARNING: This product can expose you to chemicals including Di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP), which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information, go to www.P65Warnings.ca.gov. |
Be the first to review this product. Write a Review
Shipping Restrictions
- This item cannot be shipped to PO Boxes.
- This item can be shipped only within the U.S.
- UPC: 800152718781
- Mfr's Part #: PS400














Click to enlarge
(0 Ratings) 