![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
SanDisk Extreme Portable SDSSDE70-2T00-G25 2 TB Portable Solid State Drive External Black USB 3.1 Type C 256-bit AES Encryption Standard SDSSDE702T00G25
WHEN EVERY SECOND MATTERS: Move 1,000 high-res photos in under 60 seconds. Introducing the new SANDISK Extreme Portable SSD, built for anyone who needs fast, reliable storage for backing up big projects, clearing device space, or keeping content organized across devices. It's what you need to work seamlessly, wherever you go. Create Without Waiting Experience time-saving performance up to 2000MB/s, for rapid transfers so you can move up to 1,000 high-res photos in under 60 seconds to keep your flow going across 1TB-4TB models and projected on 500GB. Built for Life on the Move With up to 3-meter drop protection and IP65 water and dust resistance, work confidently in wet or dusty conditions knowing your content is protected from spills or drops. Pocket-Sized Design Your SANDISK Extreme Portable SSD slips easily into pockets and small bags so you can carry your photos, videos, projects, and files without extra bulk. Space to Own Your AI Content With blazing-fast speeds and spacious capacity, the SANDISK Extreme Portable SSD gives you the freedom to download, store, and own your AI-generated video clips, photo edits, and creative projects-so your work stays yours, wherever you go. Your Files Under Your Control Password protection and built-in 256-bit AES encryption help keep your content private so only you can access it even if the drive is lost or stolen. Backed by a 5-year Limited Warranty Your SANDISK Extreme Portable SSD is backed by a 5-year limited warranty, reflecting our commitment to quality and your peace of mind. |
| Storage Capacity: | 2 TB |
| Platform Supported: | PC |
| Platform Supported: | iOS |
| Platform Supported: | Mac |
| Encryption Standard: | 256-bit AES |
| Maximum Sequential Read: | 1.95 GB/s |
| Host Interface: | USB 3.1 Type C |
| Color Family: | Black |
| Product Color: | Black |
| Drive Type: | External |
| External Drive Type: | Portable |
| Durability: | Dust Resistant |
| Durability: | Water Resistant |
| Durability: | Drop Protection |
| Height: | 0.4" |
| Width: | 2" |
| Length: | 3.4" |
| Weight (Approximate): | 1.65 oz |
| Operating System Compatibility: | iPadOS 15 |
| Operating System Compatibility: | macOS 12 |
| Operating System Compatibility: | Android 10 |
| Operating System Compatibility: | Windows 10+ |
| Operating System Compatibility: | iOS 17 |
![]() | WARNING: This product can expose you to chemicals including Di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP), which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information, go to www.P65Warnings.ca.gov. |
- This item cannot be shipped to PO Boxes.
- This item can be shipped only within the U.S.
- UPC: 619659223199
- Mfr's Part #: SDSSDE70-2T00-G25



















(0 Ratings) 