![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
Samsung Galaxy Book6 Pro NP964XJG-KG2US 16" Touchscreen Copilot+ PC Notebook WQXGA+ 120 Hz Intel Core Ultra 7 356H 32 GB 1 TB SSD Gray Intel Chip 2880 x 1800 Windows 11 Pro Intel Front Camera/Webcam 30 Hours Battery Run Time IEEE NP964XJGKG2US
General Information
Made for peak performance Ready for your busiest days with a Super Fast Charging battery to game into the night.Galaxy Book6 Prois the ultimate workstation for AI-powered productivity and play. All in a hyperlight package that goes places you never thought possible with a PC. Power to take ideas further Faster. Smoother. More consistent. Galaxy Book6 Pro blazes through your most demanding projects with anIntel®Arc™ graphics cardthat delivers 70% more GPU power. Go ahead and get ahead. Super powerful for pros Galaxy Book6 Pro is equipped with the latestIntel®Core™ Ultraprocessors built on 18A Panther Lake architecture. That means60% more CPU powerfor more doing with less to-do. |
Technical Information
| AI-powered: | Yes |
Processor
| Processor Manufacturer: | Intel |
| Processor Type: | Core Ultra 7 |
| Processor Model: | 356H |
| Processor Series: | Series 3 |
| NPU Manufacturer: | Intel |
| NPU Name: | AI Boost |
Chipset
| Chipset Manufacturer: | Intel |
Memory
| Standard Memory: | 32 GB |
| System Memory Form Factor: | On-board |
| On-board Memory: | 32 GB |
| On-board Memory Technology: | LPDDR5X |
Storage
| Drive Type: | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity: | 1 TB |
| SSD Form Factor: | M.2 |
Display & Graphics
| Screen Size: | 16" |
| Display Screen Type: | Dynamic AMOLED 2X |
| Standard Refresh Rate: | 120 Hz |
| Screen Mode: | WQXGA+ |
| Screen Resolution: | 2880 x 1800 |
| Brightness: | 1000 Nit |
| Touchscreen: | Yes |
| Graphics Controller Manufacturer: | Intel |
| Graphics Memory Technology: | LPDDR5X |
| Graphics Memory Accessibility: | Shared |
Network & Communication
| Wireless LAN: | Yes |
| Wireless LAN Standard: | IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/ax/be |
| Wi-Fi Generation: | Wi-Fi 7 |
| Bluetooth: | Yes |
Built-in Devices
| Front Camera/Webcam: | Yes |
| Front Camera/Webcam Resolution: | 2 Megapixel |
| Finger Print Reader: | Yes |
| Audio System: | Dolby Atmos |
Interfaces/Ports
| HDMI: | Yes |
| Total Number of USB Ports: | 1 |
| Number of Thunderbolt 4 Ports: | 2 |
Operating System
| Operating System Platform: | Windows |
| Operating System: | Windows 11 Pro |
Input Devices
| Keyboard Backlight: | Yes |
| Copilot Key: | Yes |
Battery Information
| Maximum Battery Run Time: | 30 Hours |
| Fast Charging Details: | 65% in 30 Minutes |
Power Description
| Power Plug Type: | Type C |
| Included Charger Power: | 65 W |
| USB Power Delivery Support: | Yes |
Physical Characteristics
| Color Family: | Gray |
| Product Color: | Gray |
| Cover Material: | Aluminum |
| Height: | 0.47" |
| Width: | 14.1" |
| Depth: | 9.8" |
| Weight (Approximate): | 3.51 lb |
Miscellaneous
| Package Contents: |
|
| Charger Included: | Yes |
| Features: | Anti-reflection |
| Features: | Corning Gorilla Glass DXC |
| Energy Star: | Yes |
Warranty
| Limited Warranty: | 1 Year |
![]() | WARNING: This product can expose you to chemicals including Di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP), which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information, go to www.P65Warnings.ca.gov. |
Be the first to review this product. Write a Review
Shipping Restrictions
- This item cannot be shipped to PO Boxes.
- This item can be shipped only within the U.S.
- UPC: 198957294273
- Mfr's Part #: NP964XJG-KG2US



















(0 Ratings) 