![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
HP EB8FLG2I13AI U5 335 13 32GB/512 PC INTEL U5 335, 13.3 WUXGA AGLEDUWVA TS, UMA
General Information
| Work, write, watch, and collaborate with the HP EliteBook 8 Flip G2ia premium 13-inch 2-in-1 HP Copilot+ PC for AI-enhanced workflows with long battery life, global mobility, HP Wolf Security and an optional fast-charging garaged pen. |
Technical Information
| AI-powered: | Yes |
Processor
| Processor Manufacturer: | Intel |
| Processor Type: | Core Ultra 5 |
| Processor Model: | 335 |
| Processor Series: | Series 3 |
| Processor Core: | Quad-core (4 Core) |
| Processor Threads: | 8 |
| Maximum Turbo Speed: | 4.60 GHz |
| NPU Manufacturer: | Intel |
| NPU Name: | AI Boost |
| NPU Performance: | 47 TOPS |
| L3 Cache: | 12 MB |
Chipset
| Chipset Manufacturer: | Intel |
Memory
| Standard Memory: | 32 GB |
| System Memory Form Factor: | On-board |
| On-board Memory: | 32 GB |
| On-board Memory Technology: | LPDDR5X |
Storage
| Drive Type: | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity: | 512 GB |
| SSD Form Factor: | M.2 |
Display & Graphics
| Screen Size: | 13.3" |
| Display Screen Technology: | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Screen Mode: | WUXGA |
| Screen Resolution: | 1920 x 1200 |
| Brightness: | 400 Nit |
| Color Gamut: | 100% sRGB |
| Touchscreen: | No |
| Graphics Controller Manufacturer: | Intel |
| Graphics Memory Technology: | LPDDR5X |
| Graphics Memory Accessibility: | Shared |
Network & Communication
| Wireless LAN: | Yes |
| Wireless LAN Standard: | IEEE 802.11be |
| Wi-Fi Generation: | Wi-Fi 7 |
| Bluetooth: | Yes |
Built-in Devices
| Front Camera/Webcam: | Yes |
| Front Camera/Webcam Resolution: | 5 Megapixel |
| Infrared Camera: | Yes |
| Finger Print Reader: | Yes |
Interfaces/Ports
| HDMI: | Yes |
| Total Number of USB Ports: | 2 |
| USB Type-C: | Yes |
| USB Type-C Detail: | 1 USB Type-C 10Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort 1.4) |
| Number of Thunderbolt 4 Ports: | 2 |
Operating System
| Operating System Platform: | Windows |
| Operating System: | Windows 11 Pro |
| Operating System Language: | English |
Input Devices
| Keyboard Backlight: | Yes |
| Keyboard Localization: | English |
Battery Information
| Number of Cells: | 3-cell |
| Fast Charging Details: | 50% in 30 Minutes |
| Built-in Battery: | Yes |
Power Description
| Maximum Power Supply Wattage: | 65 W |
| Power Plug Type: | Type C |
| Product Color: | Glacier Silver |
Physical Characteristics
| Color Family: | Silver |
| Form Factor: | Convertible |
| Height: | 0.61" |
| Width: | 11.9" |
| Depth: | 8.5" |
| Weight (Approximate): | 3.06 lb |
Miscellaneous
| Package Contents: | |
| Application/Usage: | Premium Computing |
| Charger Included: | Yes |
| Features: | Low Blue Light |
| Features: | Anti-glare Screen |
| Windows Hello Compatible: | Yes |
| Energy Star: | Yes |
| TCO Certified: | Yes |
| Environmentally Friendly: | Yes |
| Environmental Certification: | TCO Certified Generation 10 |
| Environmental Compliance: | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
Warranty
| Limited Warranty: | 1 Year |
| Additional Warranty Information: | 1-year warranty and 90 day software limited warranty options depending on country. HP Worldwide Limited Warranty for the battery is aligned with the warranty period of the HP Hardware Product. Refer to https://www.hp.com/support/batterywarranty/ for additional battery information. On-site service and extended coverage is also available. HP Care Pack Services are optional extended service contracts that go beyond the standard limited warranties. To choose the right level of service for your HP product, use the HP Care Pack Services Lookup Tool at: https://www.hp.com/go/cpc . |
![]() | WARNING: This product can expose you to chemicals including Di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP), which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information, go to www.P65Warnings.ca.gov. |
Be the first to review this product. Write a Review
Shipping Restrictions
- This item cannot be shipped to PO Boxes.
- This item can be shipped only within the U.S.
- UPC: 821844377376
- Mfr's Part #: D81PKUT#ABA










Click to enlarge
(0 Ratings) 