![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
NEW LENOVO THINKPAD E14 GEN 7 NOTEBOOK INTEL ULTRA 7 258V 32GB 1TB SSD WI-FI 6E
General Information
Enjoy stylish & affordable productivity with E Series Give your small business a unique style with the compelling facade and features of Lenovo ThinkPad E Series business laptops. They're built for security and productivity, with a look that makes business personal again. |
Technical Information
| AI-powered: | Yes |
Processor
| Processor Manufacturer: | Intel |
| Processor Type: | Core Ultra 7 |
| Processor Model: | 258V |
| Processor Series: | Series 2 |
| Processor Core: | Octa-core (8 Core) |
| Processor Threads: | 8 |
| Processor Speed: | 2.20 GHz |
| Maximum Turbo Speed: | 4.80 GHz |
| Total AI Performance: | 115 TOPS |
| NPU Manufacturer: | Intel |
| NPU Name: | AI Boost |
| NPU Performance: | 47 TOPS |
Chipset
| Chipset Manufacturer: | Intel |
Memory
| Standard Memory: | 32 GB |
| System Memory Speed: | 8533 MHz |
| System Memory Form Factor: | On-board |
| On-board Memory: | 32 GB |
| On-board Memory Technology: | LPDDR5X |
Storage
| Drive Type: | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity: | 1 TB |
| SSD Form Factor: | M.2 |
Display & Graphics
| Screen Size: | 14" |
| Display Screen Technology: | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Standard Refresh Rate: | 60 Hz |
| Screen Mode: | WUXGA |
| Screen Resolution: | 1920 x 1200 |
| Brightness: | 300 Nit |
| Color Gamut: | 45% NTSC |
| Contrast Ratio: | 1000:1 |
| Touchscreen: | Yes |
| Graphics Controller Manufacturer: | Intel |
| Graphics Controller Model: | Arc Graphics 140V |
| Graphics Memory Technology: | LPDDR5X |
| Graphics Memory Accessibility: | Shared |
Network & Communication
| Wireless LAN: | Yes |
| Wireless LAN Standard: | IEEE 802.11ax |
| Wi-Fi Generation: | Wi-Fi 6E |
| Ethernet Technology: | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth: | Yes |
| Near Field Communication: | No |
Built-in Devices
| Camera Privacy Shutter: | Yes |
| Front Camera/Webcam: | Yes |
| Infrared Camera: | Yes |
| Finger Print Reader: | Yes |
| Smart Card Reader: | No |
| Speaker Power Details: | 2 x 2W |
| Sound Mode: | Stereo |
Interfaces/Ports
| HDMI: | Yes |
| Total Number of USB Ports: | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-A Ports: | 1 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type-A Ports: | 1 |
| Number Of Ethernet Ports: | 1 |
| Network (RJ-45): | Yes |
| Number of Thunderbolt 4 Ports: | 2 |
| Docking Capability: | USB-C Thunderbolt 4 |
Operating System
| Operating System Platform: | Windows |
| Optional Ports: | Details regarding optional ports aggregated from the information available for this product's family/series.
|
| Operating System: | Windows 11 Pro |
| Operating System Language: | English (US)/English (UK) |
| Operating System Architecture: | 64-bit |
Input Devices
| Keyboard Backlight: | Yes |
| Keyboard Localization: | English (US) |
| Copilot Key: | Yes |
Battery Information
| Number of Cells: | 3-cell |
| Fast Charging Details: | 50% in 30 Minutes |
Power Description
| AC Adapter Frequency: | 50 Hz |
| AC Adapter Frequency: | 60 Hz |
| Power Plug Type: | Type C |
| Included Charger Power: | 65 W |
| USB Power Delivery Support: | Yes |
Physical Characteristics
| Color Family: | Black |
| Product Color: | Black |
| Cover Material: | Aluminum |
| Width: | 12.3" |
| Depth: | 8.7" |
| Weight (Approximate): | 2.91 lb |
Miscellaneous
| Package Contents: |
|
| Charger Included: | Yes |
| Features: | Anti-glare Screen |
| Features: | Low Blue Light |
| Windows Hello Compatible: | Yes |
| Energy Star: | Yes |
| TCO Certified: | Yes |
| Environmentally Friendly: | Yes |
| Environmental Certification: | TCO Certified 10.0 |
| Energy Efficiency Certification: | ENERGY STAR 9.0 |
| Energy Efficiency Compliance: | Energy-related Products Directive Lot 26 (ErP Lot 26) |
| Energy Efficiency Compliance: | Energy-related Products Directive Lot 6 (ErP Lot 6) |
| Environmental Compliance: | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
Warranty
| Limited Warranty: | 1 Year |
| Additional Warranty Information: | 1YR Onsite,1CourierCarryin |
![]() | WARNING: This product can expose you to chemicals including Di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP), which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information, go to www.P65Warnings.ca.gov. |
Be the first to review this product. Write a Review
Shipping Restrictions
- This item cannot be shipped to PO Boxes.
- This item can be shipped only within the U.S.
- UPC: 199271867266
- Mfr's Part #: 21U2002MUS














Click to enlarge
(0 Ratings) 