![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
15,000 LUMEN, WUXGA, LASER, LCD PROJECTOR, BLACK
General Information
LCD laser installation projectors deliver extreme brightness and crystal-clear visuals that keep audiences engaged in conference rooms, auditoriums and sanctuaries Why It Works for You
Next-level Integration
Flexible Installations
Laser Power
Virtually Maintenance-Free
|
Technical Information
| Projection Method: | Ceiling |
| Projection Method: | Rear |
| Projection Method: | Front |
| Projection Method: | Front Ceiling |
| Projection Method: | Rear Ceiling |
Display & Graphics
| Maximum Resolution: | 4096 x 2160 |
| Native Aspect Ratio: | 21:9 |
Projection Lens
| Minimum Diagonal Image Size: | 60" |
| Maximum Diagonal Image Size: | 41.67 ft |
| Minimum Projection Distance: | 26.04" |
| Maximum Projection Distance: | 261.90 ft |
Lamp
| Number of Lamps: | 1 |
| Lamp Type: | Laser |
| Normal Mode Lamp Life: | 20000 Hour |
Image
| Standard Mode Brightness: | 15000 lm |
| Contrast Ratio: | 3,000,000:1 |
Video
| Video Signal Format: | NTSC |
| Video Signal Format: | NTSC 4.43 |
| Video Signal Format: | PAL |
| Video Signal Format: | PAL 60 |
| Video Signal Format: | PAL M |
| Video Signal Format: | PAL N |
| Video Signal Format: | SECAM |
| Video Signal Standard: | HDTV |
| Output Scan Format: | 2160p |
Interfaces/Ports
| HDMI: | Yes |
| SDI: | Yes |
| SDI Standard: | 3G-SDI |
| USB: | Yes |
| Network (RJ-45): | Yes |
Battery Information
| Batteries Included: | Yes |
Power Description
| Voltage Frequency: | 60 Hz |
| Operating Power Consumption: | 960 W |
| Standby Power Consumption: | 400 mW |
Physical Characteristics
| Product Color: | Black |
| Color Family: | Black |
| Form Factor: | Ceiling Mountable |
| Form Factor: | Floor Mountable |
| Height: | 19.3" |
| Width: | 23.6" |
| Depth: | 9.4" |
| Weight (Approximate): | 63.30 lb |
Miscellaneous
| Application/Usage: | Corporate |
| Application/Usage: | Education |
| Application/Usage: | Museum |
| Application/Usage: | Auditorium |
| Application/Usage: | Conference |
| Application/Usage: | Cinema |
| Package Contents: |
|
Warranty
| Limited Warranty: | 5 Year |
| Additional Warranty Information: | Registered owners receive a five (5) years or 20,000 hours (whichever comes first) parts and labor warranty including InstaCare next business day exchange. |
![]() | WARNING: This product can expose you to chemicals including Di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP), which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information, go to www.P65Warnings.ca.gov. |
Be the first to review this product. Write a Review
Shipping Restrictions
- This item cannot be shipped to PO Boxes.
- This item can be shipped only within the U.S.
- UPC: 074000704541
- Mfr's Part #: XP-A155U-B











Click to enlarge
(0 Ratings) 