![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
Ergotron 60-604-003 Wall Mount for Flat Panel Display Silver 60604003
General Information
The WM's wall-hugging design hangs your large flat panel display just over an inch (3 cm) from the wall for an extremely slim profile. Engineered to install in three easy steps, the WM is sturdy and stable. |
Product Information
| Device Supported: | Display |
| Device Supported: | TV |
| Device Supported: | Flat Panel Display |
| Maximum Load Capacity: | 175 lb |
| Minimum Screen Size Supported: | 32" |
| Maximum Screen Size Supported: | 120" |
| Features: | Sturdy |
| Features: | Easy to Install |
| Mount Profile: | Slim/Low Profile |
| Mount Function: | Wall Mount |
| Mount Surface: | Wall |
| Mount Surface: | Wood Stud |
| Mount Surface: | Concrete |
| Durability: | Theft Resistant |
Physical Characteristics
| Color Family: | Silver |
| Product Color: | Silver |
| VESA Mount Compatible: | Yes |
| Product Material: | Steel |
| Product Material: | Extruded Aluminum |
| Product Material: | Solid Aluminum |
| Form Factor: | Wall Mountable |
| Weight (Approximate): | 7.50 lb |
Miscellaneous
| Package Contents: |
|
| Application/Usage: | Wall |
| Application/Usage: | Wood Stud |
| Application/Usage: | Concrete |
| Application/Usage: | Stud |
| Application/Usage: | Home |
| Application/Usage: | Office |
| Additional Information: | Profile off the wall = 1.25" Mounting holes must fit within spacing range:
|
| Certifications & Standards: |
|
| UL Listed: | Yes |
| Environmental Compliance: | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmental Compliance: | Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH) |
Warranty
| Limited Warranty: | 5 Year |
![]() | WARNING: This product can expose you to chemicals including Di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP), which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information, go to www.P65Warnings.ca.gov. |
Be the first to review this product. Write a Review
Shipping Restrictions
- This item cannot be shipped to PO Boxes.
- This item can be shipped only within the U.S.
- UPC: 698833011661
- Mfr's Part #: 60-604-003



















(0 Ratings) 