![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
Texas Instruments BA-II Plus Advanced Financial Calculator
General Information
Designed for business professionals and students, this easy-to-use financial calculator delivers powerful computation functions and memory. |
Technical Information
| Operations/Functionality: |
|
| Calculator Features: | Impact Resistant Cover |
| Calculator Features: | Auto Power Off |
| Calculator Features: | Easy-to-read Display |
| Calculator Features: | Plastic Key |
Display & Graphics
| Number of Display Digits: | 10 |
Battery Information
| Power Source: | Battery |
| Number of Batteries: | 1 |
Physical Characteristics
| Color Family: | Black |
| Product Color: | Black |
| Height: | 6.5" |
| Width: | 3" |
| Depth: | 0.7" |
| Weight (Approximate): | 3.845 oz |
Miscellaneous
| Package Contents: |
|
Warranty
| Limited Warranty: | 1 Year |
![]() | WARNING: This product can expose you to chemicals including Di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP), which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information, go to www.P65Warnings.ca.gov. |
Be the first to review this product. Write a Review
Shipping Restrictions
- This item cannot be shipped to PO Boxes.
- This item can be shipped only within the U.S.
- UPC: 033317071784
- Mfr's Part #: IIBAPL/TBL/1L1















(0 Ratings) 