Liebert GXT4-240VBATKIT; Hot-Swappable Lead Acid UPS Internal Battery Kit
Qty:
  • Thumbnail 1 of 3
  • Thumbnail 2 of 3
  • Thumbnail 3 of 3
Product Rating
0 star(s) (0 Ratings) Write a Review
General Information
The Vertiv Liebert GXT4-240VBATKIT is a hot-swappable, internal lead-acid UPS battery kit designed for use with the Vertiv™ Liebert® GXT4-6000RTL630, GXT4-5000RT230, and GXT4-6000RT230 UPS systems. The 240V, 9 Ah battery is spill-proof, provides 240V DC output, and includes a two-year warranty.
More from the Manufacturer
Technical Information
Battery Characteristics:Spill Proof
Battery Chemistry:Lead Acid
Maximum Battery Recharge Time:3 Hour
Battery Capacity:9000 mAh
Output Voltage:240 V DC
Physical Characteristics
Form Factor:Internal
Height:4.4"
Width:7.2"
Depth:15.4"