![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
Kensington Duo Gel Mouse Pad Wrist Rest
General Information
Combines a rigid base for fast and accurate mouse movement with a wrist rest that conforms to the natural contours of hand and wrist to minimize pressure. Gel pillow matches natural curve of wrist and hand for comfortable typing. Features duo-tone color, easy to wipe clean soft finish. Ventilation channel helps keep hands cool and dry. TAA Compliant. 7-19/32"W x 9-7/8"D x 1"H. Black/Blue. |
Product Information
| Features: | Wrist Rest |
| Features: | Comfortable |
| Features: | Easy to Clean |
| Features: | Soft |
Physical Characteristics
| Color Family: | Dual Color |
| Product Color: | Black |
| Product Color: | Blue |
| Product Material: | Gel |
| Surface Material: | Vinyl |
| Height: | 1" |
| Width: | 7.59" |
| Depth: | 9.87" |
| Weight (Approximate): | 1.19 lb |
Miscellaneous
| Country of Origin: | Taiwan |
| TAA Compliant: | Yes |
![]() | WARNING: This product can expose you to chemicals including Di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP), which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information, go to www.P65Warnings.ca.gov. |
Be the first to review this product. Write a Review
Shipping Restrictions
- This item cannot be shipped to PO Boxes.
- This item can be shipped only within the U.S.
- UPC: 085896624011
- Mfr's Part #: K62401AM


















(0 Ratings) 