![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
Premier LMVS Press & Release Pop Out Ultra-Slim Mount for Displays up to 100 lb.
General Information
| The LMVS Press & Release™ Pop Out Slim Mount showcases ADA compliance for a variety of recessed wall or picture-framed digital signage applications. Displays between 37-63 inches meld even closer to walls for seamless matrix or video wall configurations, in addition to single-display applications. The Premier Mounts' formulated Press & Release™ access design allows for accessibility anywhere on a video wall, featuring a depression clasp that automatically latches closed and springs open with a gentle push on the display. |
Product Information
| Device Supported: | Digital Signage Display |
| Number of Displays Supported: | 1 |
| Maximum Load Capacity: | 100 lb |
| Minimum Screen Size Supported: | 37" |
| Maximum Screen Size Supported: | 63" |
| Features: | Locking Mechanism |
| Features: | Adjustable |
| Features: | Cable Management |
| Height Adjustable: | Yes |
Physical Characteristics
| Product Color: | Black |
| Height: | 19.50" |
| Width: | 27" |
Miscellaneous
| Package Contents: |
|
| Additional Information: | Mounting Pattern Type: Range & Mounting Pattern: 200 x 200 (Min) - 600 x 400 (Max) mm |
| Compatibility: | Digital Signage Display |
| Certifications & Standards: | ADA |
| Country of Origin: | Taiwan |
| Environmentally Friendly: | Yes |
| Environmental Compliance: | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
Warranty
| Limited Warranty: | Lifetime |
![]() | WARNING: This product can expose you to chemicals including Di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP), which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information, go to www.P65Warnings.ca.gov. |
Be the first to review this product. Write a Review
Shipping Restrictions
- This item cannot be shipped to PO Boxes.
- This item can be shipped only within the U.S.
- UPC: 829973823726
- Mfr's Part #: LMVS















Click to enlarge
(0 Ratings) 