![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
WD Elements 2TB USB 3.0 High-Capacity Portable Hard Drive for Windows
|
WD Elements" portable hard drives with USB 3.0 offer reliable, high-capacity storage to go, fast data transfer rates, universal connectivity and massive capacity for value-conscious consumers. More from the Manufacturer |
- High capacity in a small enclosure - The small, lightweight design offers up to 6TB* capacity, making WD Elements portable hard drives the ideal companion for consumers on the go.
- Plug-and-play expandability
- Vast capacities up to 6TB[1] to store your photos, videos, music, important documents and more
- SuperSpeed USB 3.2 Gen 1 (5Gbps)
| Storage Capacity: | 2 TB |
| Host Interface: | USB 3.0 |
| Drive Type: | External |
| External Drive Type: | Portable |
| Height: | 0.8" |
| Width: | 3.2" |
| Depth: | 4.4" |
| Weight (Approximate): | 8.32 oz |
| Package Contents: |
|
| Operating System Compatibility: | Windows 8.1 |
| Operating System Compatibility: | Windows 10 |
| Device Supported: | Notebook |
| Country of Origin: | Thailand |
| Environmentally Friendly: | Yes |
| Environmental Compliance: | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Limited Warranty: | 2 Year |
![]() | WARNING: This product can expose you to chemicals including Di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP), which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information, go to www.P65Warnings.ca.gov. |
- This item cannot be shipped to PO Boxes.
- This item can be shipped only within the U.S.
Special Order Item
This item ships directly from the manufacturer and is not stocked in our warehouse. If stock is available at the manufacturer, the item will ship directly to you, usually within 7 - 15 business days.
Once the order has been sent to the manufacturer it can no longer be canceled.
If payment is made via credit card it will be charged before the order is sent to the manufacturer.
You must contact the manufacturer directly regarding returns and defective items.
We will contact you by email if the item is sold out or backordered (and we were unable to update the site before you placed the order) or if the item will be delayed longer than expected.
We have no control over the speed of the manufacturer's order processing, or whether they will honor your request to ship the item by any particular method.
- UPC: 718037855363
- Mfr's Part #: WDBU6Y0020BBK-WESN



















(0 Ratings) 