APC SRT1500XLA Tower Smart-UPS SRT 1500VA/1350W 120V
0 star(s) (0 Ratings) Write a Review
From the Manufacturer|Powered by  Webcollage
Thank You Is the information in this section helpful? Yes / No
Overview
  • Industry Leading Single Phase On-Line UPS with New Smart Management Options
    What’s in the Box:
    • Smart-UPS Online SRT1500XLA
    • User manual
  • SRT1500XLA At a Glance:
    • Provides tight voltage and frequency regulation
    • Hot-swap user replaceable batteries ensure continuous operation of the load
    • New LCD interface provides easy access for configuration and monitoring of your equipment
    • Allows additional runtime to be quickly added as needed
    • 120 V
  • Switched Outlet Group(s)
  • Enhanced Intelligent Battery Management
  • Graphical LCD
Features
  • Designed specifically to enhance the features that matter most to you
    • Best-in-class power density: More real power in watts, 0.9pf on the SRT1500XLA
    • Optional additional battery packs: can be added to increase runtime
    Extended runtime for business critical devices such as
    • Mid range servers (Windows/Linux)
    • Business critical servers
    • WiFi applications
    • Data network backbones
    • Data storage
    • Medical labs
    • Imaging systems
    • ATM machines
    • Programmable logic controllers (PLC)
    • Cellular sites
    • Voice over IP (VOIP)
General Information
More from the Manufacturer
Technical Information
Plug/Connector Type:NEMA 5-15P
Receptacle Type:NEMA 5-15P
Receptacle Detail:6 x NEMA 5-15R
Number of Battery & Surge Outlets:6
Cord Length:5.91 ft
Phase:Single Phase
Power Description
Load Capacity (VA):1500 VA
Load Capacity (Watt):1350 W
Input Voltage:120 V AC
Output Voltage:120 V AC
Waveform Type:Sine Wave
Surge Energy Rating:432 J
Interfaces/Ports
Network (RJ-45):Yes
Battery Information
Battery Chemistry:Lead Acid
Backup/Run Time (Full Load):5 Minute
Typical Battery Recharge Time:3 Hour
Hot Swappable:Yes
Physical Characteristics
Color Family:Black
Product Color:Black
Height:17.01"
Width:3.35"
Depth:20"
Form Factor:Rack-mountable
Mounting Preference:No Preference
Mounting Location:Vertical
Weight (Approximate):48.50 lb
Miscellaneous
For Country/Region:United States
Package Contents:
  • Smart-UPS SRT 1500VA 120V