![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
3Dconnexion SpaceMouse Compact Wired CAD Mouse (3DX-700059)
General Information
| With its iconic, pure design SpaceMouse Compact was developed for users who search for an intuitive, precise and effortless navigation within their CAD and 3D applications. It is the ideal tool for modern engineers, architects and designers to review 3D designs and explore 3D spaces, all in a conveniently compact form. More from the Manufacturer |
Pointing Device
| Pointing Device Connectivity Technology: | Cable |
| Number of Programmable Buttons: | 2 |
| Pointing Device Features: | 6-Degrees-of-Freedom (6DoF) Sensor |
| Pointing Device Features: | Compact Design |
| Rechargeable: | No |
Power Description
| Power Source: | Cable |
Physical Characteristics
| Height: | 2.1" |
| Width: | 3" |
| Length: | 3" |
| Weight (Approximate): | 1.06 lb |
Miscellaneous
| Additional Information: | |
| Operating System Compatibility: | Windows 10 |
| Operating System Compatibility: | Windows 11 |
| Operating System Compatibility: | Mac OS X 12.0 Monterey |
| Operating System Compatibility: | Mac OS X 13.0 Ventura |
| Operating System Compatibility: | macOS 14 |
| Operating System Compatibility: | mac OS 15 Sequoia |
| Platform Supported: | PC |
| Platform Supported: | Mac |
| Certifications & Standards: | |
| Environmental Compliance: | China Restriction of Hazardous Substances (China RoHS) |
| Environmental Compliance: | Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH) |
| Environmental Compliance: | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmental Compliance: | Taiwan Restriction of Hazardous Substances (Taiwan RoHS) |
| Environmental Compliance: | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
Warranty
| Limited Warranty: | 3 Year |
![]() | WARNING: This product can expose you to chemicals including Di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP), which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information, go to www.P65Warnings.ca.gov. |
Be the first to review this product. Write a Review
Shipping Restrictions
- This item cannot be shipped to PO Boxes.
- This item can be shipped only within the U.S.
- UPC: 821123700598
- Mfr's Part #: 3DX-700059



















(0 Ratings) 

