Perle IDS409G3C2SD10SD120 6port Managed Switch GE RJ GE SC 2XSM10K SM120 CTMP
General Information
Technical Information
Features:IP20
Features:Plug and Play
Features:Fanless
Interfaces/Ports
Total Number of Network Ports:9
Network (RJ-45):Yes
Port/Expansion Slot Details:3 x 1000BASE-X Duplex SC Connector
Port/Expansion Slot Details:6 x 10/100/1000BASE-T Gigabit Ethernet RJ-45 Network Port
Media & Performance
Media Type Supported:Optical Fiber
Media Type Supported:Twisted Pair
Fiber Mode Supported:Multi-mode
Fiber Mode Supported:Single-mode
Fiber Optic Cable Wavelength:1310 nm
Fiber Optic Cable Wavelength:1550 nm
Ethernet Technology:Fast Ethernet
Ethernet Technology:Gigabit Ethernet
Network Technology:10/100/1000Base-T
Network Technology:1000Base-SX/LX/LH
Maximum Data Transfer Rate:128 MB/s
Network & Communication
Layer Supported:3
Networking Standards:IEEE 802.1ab
Networking Standards:IEEE 802.3ad
Networking Standards:IEEE 802.1p
Networking Standards:IEEE 802.3z
Networking Standards:IEEE 802.3ab
Networking Standards:IEEE 802.3u
Networking Standards:IEEE 802.3
Networking Standards:IEEE 802.1Q
Networking Standards:IEEE 802.1w
Networking Standards:IEEE 802.1D
Networking Standards:IEEE 802.3x
Management & Protocols
Manageable:Yes
Reliability
MTBF:105797 Hour
Power Description
Input Voltage:9.6 V DC
Input Voltage:60 V DC
Input Voltage:12 V DC
Input Voltage:24 V DC
Input Voltage:48 V DC
Input Voltage:24 V AC
Power Source:AC/DC
Power Source:Power Supply
Redundant Power Supply Supported:Yes
Plug/Connector Type:Terminal Block
Physical Characteristics
Product Material:Metal
Form Factor:DIN Rail Mountable
Form Factor:Compact
Form Factor:Panel-mountable
Form Factor:Wall Mountable
Height:4.8"
Width:5.1"
Depth:3"