![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
Aten VE901 DisplayPort HDBaseT-Lite Extender (4K@40m; 1080p@70m) - 230ft Range
DisplayPort HDBaseT-Lite Extender (4K@40m; 1080p@70m)New The VE901 DisplayPort HDBaseT-Lite Extender is able to extend a DisplayPort display up to 70 m using a Cat 6 / 6a cable. This combination of ATEN and HDBaseT™ technology supports sharing 4K media up to 40 m away, offering a simple, adaptable, and cost-effective solution for any professional A/V installation. The VE901 DisplayPort HDBaseT-Lite Extender is the perfect solution for professional A/V installations that require video signal interference protection, such as in medical and military installations. With its lightweight and easy-to-mount design, and a slip-resistant DC Jack lock mechanism, the VE901 can be installed in a multitude of locations while ensuring peace of mind with its reliability. |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Number of Input Devices Supported: | 1 |
| Number of Output Devices Supported: | 1 |
| Maximum Operating Distance: | 229.66 ft |
| Graphics Modes: | 4K |
| Maximum Video Resolution: | 4096 x 2160 |
| Network (RJ-45): | Yes |
| DisplayPort: | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports: | 2 |
| Media Type Supported: | Twisted Pair |
| Twisted Pair Cable Standard: | Category 6a |
| Transmitter Height: | 1.18" |
| Transmitter Width: | 3.43" |
| Transmitter Depth: | 3.96" |
| Form Factor: | Rack-mountable |
| Transmitter Weight (Approximate): | 1.12 lb |
| Package Contents: |
|
| Environmentally Friendly: | Yes |
| Environmental Certification: | WEEE |
| Environmental Certification: | RoHS |
![]() | WARNING: This product can expose you to chemicals including Di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP), which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information, go to www.P65Warnings.ca.gov. |
- This item cannot be shipped to PO Boxes.
- This item can be shipped only within the U.S.
- UPC: 672792403804
- Mfr's Part #: VE901














Click to enlarge
(0 Ratings) 