Black Box Slim-Net 1ft RJ-45 M/M Cat6a Patch Network Cable Gray C6APC28-GY-01
Qty:
  • Thumbnail 1 of 2
  • Thumbnail 2 of 2
Product Rating
0 star(s) (0 Ratings) Write a Review
General Information
Slim Fit
Easier Cable Handling
Reduced Cable Management
Conserve Rack Space
Big Performance in a Small Cable
Technical Information
Cable Type:Category 6a
Cable Characteristic:Patch Cable
Cable Length:1 ft
Connector Type on First End:RJ-45 Network - Male
Connector on First End Details:1 x RJ-45 Network - Male
Connector Type on Second End:RJ-45 Network - Male
Connector on Second End Details:1 x RJ-45 Network - Male
Contact Plating:Gold
Shielding:No
Jacket Type:CM
Device Supported:Patch Panel
Device Supported:Wallplate
Device Supported:Network Device
American Wire Gauge:28 AWG
Data Transfer Rate:10 Gbit/s
Boot Type:Snagless
Features:Stranded
Features:Booted
Features:Strain Relief
Features:Damage Resistant
Features:Near End Cross Talk (NEXT)
Physical Characteristics
Product Color:Gray
Jacket Material:Polyvinyl Chloride (PVC)
Shipping Height:0.50"
Shipping Width:2"