Ergotron arge Keyboard Tray for WorkFit-S Sit-Stand Workstation (Black)
- Item #:
- Category:
- Availability:
- Packaging:
- Platform:
- Condition:
- Brand:
For Government/Education/Business pricing, please call 440.355.8008
Upgrade your WorkFit-S workstation with a larger one-piece keyboard tray. Installs centered or offset to the right or left side to accommodate most any workstation, or install further out to place keyboard further from the monitor screen. |
| Mount Type: | Desk Mountable |
| Features: | Easy to Install |
| Color Family: | Black |
| Product Color: | Black |
| Product Material: | Phenolic |
| Height: | 0.2" |
| Width: | 27" |
| Depth: | 9" |
| Weight (Approximate): | 3.20 lb |
| Additional Information: | Capacity: ≤5 lbs (≤2.3 kg) |
| Package Contents: | - Large Keyboard Tray for WorkFit-S
- Mounting Hardware
|
| Compatibility: | Ergotron WorkFit-S Sit-Stand Workstation (33-341-200) |
| Environmental Compliance: | Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH) |
| Environmental Compliance: | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
 | WARNING:
This product can expose you to chemicals including Di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP), which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm.
For more information, go to www.P65Warnings.ca.gov. |
Shipping Restrictions
- This item cannot be shipped to PO Boxes.
- This item can be shipped only within the U.S.
Special Order Item
This item ships directly from the manufacturer and is not stocked in our warehouse. If stock is available at the manufacturer, the item will ship directly to you, usually within 7 - 15 business days.
Once the order has been sent to the manufacturer it can no longer be canceled.
If payment is made via credit card it will be charged before the order is sent to the manufacturer.
You must contact the manufacturer directly regarding returns and defective items.
We will contact you by email if the item is sold out or backordered (and we were unable to update the site before you placed the order) or if the item will be delayed longer than expected.
We have no control over the speed of the manufacturer's order processing, or whether they will honor your request to ship the item by any particular method.
- UPC:
698833021752
- Mfr's Part #:
97-653