![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
Ergotron 97-545 Basket and Handle Kit
Product Information
| Maximum Load Capacity: | 5 lb |
| Application/Usage: | Medical Cart |
| Application/Usage: | Storage |
| Features: | Storage Area |
| Features: | Handle |
| Features: | Perforated |
| Features: | Easy to Clean |
Physical Characteristics
| Color Family: | Gray |
| Product Color: | Two-tone Gray |
| Product Material: | Plastic |
| Internal Height: | 5.88" |
| Internal Width: | 13.25" |
| Internal Depth: | 3.13" |
| Weight (Approximate): | 2.60 lb |
Miscellaneous
| Package Contents: |
|
| Compatibility: | Neo-Flex Laptop Cart (24-205-214) Neo-Flex LCD Cart (24-206-214) |
| Environmental Compliance: | Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH) |
| Environmental Compliance: | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
Warranty
| Limited Warranty: | 3 Year |
![]() | WARNING: This product can expose you to chemicals including Di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP), which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information, go to www.P65Warnings.ca.gov. |
Be the first to review this product. Write a Review
Shipping Restrictions
- This item cannot be shipped to PO Boxes.
- This item can be shipped only within the U.S.
- UPC: 698833014938
- Mfr's Part #: 97-545














Click to enlarge
(0 Ratings) 
