3M High Clarity Privacy Filter for 23.0" Widescreen Monitor (HC230W9B)
Qty:
  • Thumbnail 1 of 5
  • Thumbnail 2 of 5
  • Thumbnail 3 of 5
  • Thumbnail 4 of 5
Product Rating
0 star(s) (0 Ratings) Write a Review
General Information
With 30 percent more clarity than standard 3M Black Privacy Filters, this High Clarity Privacy Filter works in your 23" wide-screen monitor to help protect your screen from everyday scratches and dust, and help keep the information displayed on them private. Advanced Microlouver technology delivers effective "black out" privacy from side views outside the 60-degree viewing angle. You get crisp image clarity on your display while visual hackers with side views are kept in the dark. Filter reduces 35 percent of blue light transmission from the display. Glossy finish on both sides provides enhanced clarity. Scratch-resistant, frameless privacy filter with 16:9 aspect ratio easily attaches with attachment strips or slide-mount tabs. It is also easy remove and clean. Viewing dimensions are 20-1/16" x 11-5/16" (510mm x 297mm).
Technical Information
Display Size Supported:23"
Device Supported:Monitor
Aspect Ratio:16:9
Widescreen:Yes
Orientation:Landscape
Features:Blue Light Reduction
Features:Microlouver Privacy Technology
Physical Characteristics
Color:Black
Color:Glossy
Durability:Scratch Resistant
Durability:Dust Resistant
Height:11.30"
Width:20.08"
Depth:14"
Miscellaneous
Package Contents:
  • High Clarity Privacy Filter for 23" Widescreen Monitor (HC230W9B)