Tripp Lite Protect It! 6-Outlet Surge Protector w/ 15ft Cord, 790 Joules - Black
- Item #:
- Category:
- Availability:
- Packaging:
- Platform:
- Condition:
- Brand:
For Government/Education/Business pricing, please call 440.355.8008
Perfect for your home or office workstation, the TLP615B Protect It! 6-Outlet Surge Protector features a surge suppression rating of 790 joules to defend your sensitive electronic components against strong surges and spikes. In fact, Tripp Lite will repair or replace any connected equipment damaged by surges, including direct lightning strikes, up to $20,000 for life (valid in the U.S., Canada and Puerto Rico only).
The TLP615B includes full normal mode (H-N) and common mode (N-G/H-G) line surge suppression, as well as technology that filters out disruptive EMI/RFI line noise, preventing interference from disrupting your electronics and inflicting damage or data loss.
Your computer and peripherals plug into six NEMA 5-15R outlets, including one designed to accept bulky transformers without blocking adjacent outlets. Integrated 15-amp circuit breaker protects all outlets against dangerous overloads. Lighted on/off switch provides one-touch control over connected equipment. Green LED indicates protection status.
The 15-foot AC power cord with NEMA 5-15P plug allows the TLP615B to reach distant outlets, giving you flexibility in placing the power strip. Keyhole slots incorporated into the bottom panel provide convenient wall or desk mounting options for the black plastic housing. More from the Manufacturer |
| Receptacles: | 6 x NEMA 5-15R |
| Input Voltage: | 120 V AC |
| Power Handling: | 1875 VA |
| Surge Energy Rating: | 790 J |
| Color Family: | Black |
| Product Color: | Black |
| Power Cord/Cable Length: | 15 ft |
| Height: | 10.8" |
| Width: | 1.9" |
| Depth: | 1.2" |
| Weight (Approximate): | 1.60 lb |
| Package Contents: | - Protect It! 6-Outlet Surge Protector, 15 ft. Cord, 790 Joules, Black Housing
- Owner's Manual
|
| Country of Origin: | China |
| Environmentally Friendly: | Yes |
| Environmental Compliance: | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Limited Warranty: | Lifetime |
 | WARNING:
This product can expose you to chemicals including Di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP), which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm.
For more information, go to www.P65Warnings.ca.gov. |
Shipping Restrictions
- This item cannot be shipped to PO Boxes.
- This item can be shipped only within the U.S.
Special Order Item
This item ships directly from the manufacturer and is not stocked in our warehouse. If stock is available at the manufacturer, the item will ship directly to you, usually within 7 - 15 business days.
Once the order has been sent to the manufacturer it can no longer be canceled.
If payment is made via credit card it will be charged before the order is sent to the manufacturer.
You must contact the manufacturer directly regarding returns and defective items.
We will contact you by email if the item is sold out or backordered (and we were unable to update the site before you placed the order) or if the item will be delayed longer than expected.
We have no control over the speed of the manufacturer's order processing, or whether they will honor your request to ship the item by any particular method.
- UPC:
037332189820
- Mfr's Part #:
TLP615B
Customers Who Bought This Also Bought