![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
Ergotron FX30 Fixed Wall Mount
General Information
The FX30 provides a solid and stable mounting solution for displays weighing up to 30 lbs. Its very low profile keeps the screen very close to the wall. An integrated quick-release lever makes attachment or detachment easy. |
Product Information
| Device Supported: | Monitor |
| Device Supported: | TV |
| Device Supported: | Display |
| Device Supported: | Display Screen |
| Device Supported: | LCD Display |
| Device Supported: | Touchscreen Monitor |
| Maximum Load Capacity: | 30 lb |
| Maximum Screen Size Supported: | 37" |
| Features: | Quick Release Mechanism |
| Features: | Durable |
| Mount Profile: | Low Profile/Fixed |
| Mount Function: | Wall Mount |
| Mount Surface: | Wall |
Physical Characteristics
| Color Family: | Black |
| Product Color: | Black |
| VESA Mount Compatible: | Yes |
| Mounting Pattern: | 100 x 100 |
| Mounting Pattern: | 75 x 75 |
| Product Material: | Steel |
| Form Factor: | Wall Mountable |
| Weight (Approximate): | 2 lb |
Miscellaneous
| Package Contents: |
|
| Application/Usage: | Wall |
| Certifications & Standards: | BIFMA level 2 Certified |
| Environmental Compliance: | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmental Compliance: | Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH) |
Warranty
| Limited Warranty: | 5 Year |
![]() | WARNING: This product can expose you to chemicals including Di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP), which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information, go to www.P65Warnings.ca.gov. |
Be the first to review this product. Write a Review
Shipping Restrictions
- This item cannot be shipped to PO Boxes.
- This item can be shipped only within the U.S.
- UPC: 698833000245
- Mfr's Part #: 60-239-007



















(0 Ratings) 