StarTech SV231DPU34K KVM Switch 2-Port DisplayPort 4K 60Hz
Qty:
  • Thumbnail 1 of 8
  • Thumbnail 2 of 8
  • Thumbnail 3 of 8
  • Thumbnail 4 of 8
Product Rating
0 star(s) (0 Ratings) Write a Review
General Information
This 2-port KVM switch combines 4K (60Hz) digital display capabilities with control of two connected computers. 4K 60Hz Picture and Full Audio Support The DisplayPort KVM switch supports resolutions up to 4K at 60Hz. It drives one large monitor at the full 4K resolution or, using an MST adapter, can drive various DisplayPort multi-display setups totaling 4Kif you need to maximize viewing space. With support for digital audio (with supporting displays and sources) and separate 3.5 mm stereo audio, the DisplayPort 1.2 KVM switch delivers full audio compatibility. Integrated USB Hub The integrated USB 3.0 hub shares two peripherals (in addition to keyboard and mouse) among attached computers as if they were directly connected to your host computer, eliminating the cost of duplicate devices such as printers and scanners. Windows, Mac & Linux Compatible While supporting Windows, this DP KVM switch is also compatible with Mac and Linux operating systems. Easy to Operate The front-panel push buttons make it easy to switch between systems and activate the auto scan feature. The hotkey functionality makes accessing each system quickly, while a buzzer sound confirms the switch. StarTech.com offers a wide selection of high-quality KVM switches and KVM-related products to help you access your systems more efficiently without the expense and clutter of extra keyboards, mice, and monitors. This 2-port DisplayPort KVM switch is backed by a 2-year warranty and free lifetime technical support. More from the Manufacturer
More from the Manufacturer
Technical Information
Number of Computers Supported:2
Number of Local Users Supported:1
Video
Maximum Video Resolution:3840 x 2160
Interfaces/Ports
USB:Yes
DisplayPort:Yes
Number of USB Ports:8
Number of DisplayPorts:3
Power Description
Input Voltage:120 V AC
Input Voltage:230 V AC
Input Voltage Range:100V AC to 240V AC
Physical Characteristics
Color Family:Black
Product Color:Black
Form Factor:Desktop
Height:1.6"
Width:6.3"
Depth:3.9"
Weight (Approximate):1.30 lb
Miscellaneous
Package Contents:
  • 2-Port DisplayPort KVM Switch - 4K 60Hz