CyberPower PDU81001 15A 8-Outlet Switched Metered-by-Outlet PDU
Qty:
  • Thumbnail 1 of 6
  • Thumbnail 2 of 6
  • Thumbnail 3 of 6
  • Thumbnail 4 of 6
Product Rating
0 star(s) (0 Ratings) Write a Review
General Information
Technical Information
PDU Type:Switched with Metered-by-Outlet
Phase:Single Phase
Plug/Connector Type:NEMA 5-15P
Receptacle Type:NEMA 5-15R
Receptacle Detail:8 x NEMA 5-15R
Features:LCD Display
Features:LED Status Indicator
Load Capacity (Watt):1800 W
Power Description
Input Voltage:120 V AC
Input Voltage Range:100 V AC - 120 V AC
Output Voltage:100 V AC
Output Voltage:120 V AC
Output Voltage Range:100 V AC - 120 V AC
Input Current:15 A
Input Frequency:60 Hz
Circuit Breaker:Yes
Management
Management:Protocols:
  • IPv4
  • TCP
  • IP
  • UDP
  • SNMPv1
  • HTTP
  • NTP
  • DNS
  • Telnet
  • DHCP
  • SMTP
  • FTP
  • IPv6
  • SNMPv3
  • HTTPs
  • SSH
  • SSL
  • TLS
  • LDAP(S)
  • RADIUS
  • Syslog
  • CLI
  • Windows AD
  • SNMP
Remote Outlet Switching:Yes
Interfaces/Ports
Network (RJ-45):Yes
Physical Characteristics
Color Family:Black
Product Color:Black
Product Material:Metal
Mounting Orientation:Horizontal
Mount Type:Rack-mountable
Form Factor:Rack
Rack Height:1U
Cord Length:12 ft
Height:1.8"
Width:17.1"
Depth:4.4"
Weight (Approximate):5.73 lb
Environmental Conditions
Minimum Operating Temperature:32°F (0°C)
Maximum Operating Temperature:140°F (60°C)
Minimum Storage Temperature:5°F (-15°C)
Maximum Storage Temperature:149°F (65°C)
Miscellaneous
Package Contents:
  • PDU81001
  • 2 x Short Mounting Brackets
  • 2 x Long Mounting Brackets
  • 12 x M4x8 Screws
  • 6 x M5X12 Screws/Washers
  • Cord Retention Tray
  • 6 x M3x6 Screws
  • 12 x Cable Ties
  • RJ45/DB9 Serial Cable
  • User's Manual
  • Registration & Download Cards
Application/Usage:Data Center
Application/Usage:Network Closet
Certifications & Standards:
  • UL62368
  • FCC Class A
  • ICES-003: Issue 7
Country of Origin:China
Environmentally Friendly:Yes
Environmental Compliance:Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
UL Listed:Yes
Warranty
Limited Warranty:3 Year
Additional Information:
  • Physical Dimensions - (WxHxD) (cm) : 43.31 x 4.45 x 11.2 (cm)
  • Physical Dimensions - (WxHxD) (in) : 17.05 x 1.75 x 4.41 (in)
  • Physical Dimensions - (WxHxD) (mm) : 433 x 44 x 112 (mm)
  • Weight (kg) : 2.6
  • Weight (lb) : 5.73
  • Shipping Dimensions - (WxHxD) (cm) : 25.43 x 6.91 x 49.86 (cm)
  • Shipping - Dimensions (WxHxD, in) : 10.01 x 2.72 x 19.63 (in)
  • Shipping - Dimensions (WxHxD, mm) : 254.25 x 69.09 x 498.6 (mm)
  • Shipping - Weight (kg) : 9.3
  • Shipping - Weight (lb) : 20.5
  • Cord Length : 12 ft (3.7 m)
  • Derated Input Current : 12 A
  • Input Frequency Range : 50 Hz - 60 Hz
  • Input Plug Type : NEMA 5-15P
  • Maximum Input Current : 15A
  • Nominal Input Voltage : 100 - 120 VAC
  • Power Cord Length : 12 ft (4 m)
  • Circuit Quantity : 1
  • Nominal Output Voltage : 100 - 120 VAC
  • Number of Outlets : 8
  • Outlets - Total : 8
  • Outlet Type COMPUTED : 8 - NEMA 5-15R
  • Overload Protection : None
  • USB Charge Port : No
  • Watts : 1800 W
  • Environmental Sensor : Optional, via RJ45
  • Hardware Connection Port : RJ45
  • LCD : Multifunction LCD
  • Outlet switching : Yes
  • Upgradeable firmware : Yes
  • Color : Black
  • Form Factors Supported : 1U Rackmount
  • Material of Construction : Metal
  • Rack Height : 1U
  • Operating Elevation : 0 - 11483 ft (0 - 3500 m)
  • Operating Relative Humidity : 0 - 95 % (non-condensing)
  • Operating Temperature : 32 - 140 °F (0 - 60 °C)
  • Storage Elevation : 0 - 49213 ft (0 - 14999 m)
  • Storage Temperature : 5 - 149 °F (-15 - 65 °C)