Tripp Lite P006-C08-HG10 8ft Hospital-Grade Coiled Computer Power Cord
Qty:
  • Thumbnail 1 of 2
  • Thumbnail 2 of 2
Product Rating
0 star(s) (0 Ratings) Write a Review
General Information
The P006-C08-HG10 Hospital-Grade Computer Power Cord features a C13 plug on one end and a NEMA 5-15P-HG plug on the other, allowing you to connect your computer or peripheral to a hospital-grade AC power outlet. The specially coiled power cord takes up much less space than a regular eight-foot cord. It also resists tangles and knots. It's tested to ANSI/UL 62 and 817, as well as CAN/CSA C22.2 no. 21 and 49 standards, ensuring it's a safe, reliable power solution for hospital environments. The C13 plug connects to computers, printers, scanners, monitors and other electronic devices with a three-pin C14 port. This 125V/10A cord features 18 AWG wire, a flexible SJT jacket and fully molded ends for optimum performance.
More from the Manufacturer
Technical Information
First End Connector Type:NEMA 5-15PHG
First End Connector Detail:1 x NEMA 5-15PHG Male
Second End Connector Type:IEC 60320 C13
Second End Connector Detail:1 x IEC 60320 C13 Female
Device Supported:Monitor
Device Supported:Printer
Device Supported:Scanner
Device Supported:Computer
Power Description
Voltage Rating:120 V AC
Current Rating:10 A