Ergotron SV43/44 Supplemental 4 Compartment 3 Drawer Attachment 97-849
- Item #:
- Category:
- Availability:
- Packaging:
- Platform:
- Condition:
- Brand:
For Government/Education/Business pricing, please call 440.355.8008
The supplemental drawer attaches under a cart's primary drawer to provide additional secure storage space. Triple version provides three separate small drawers. This drawer works in conjunction with the cart's electronic auto-locking drawer system. A separately ordered Drawer Travel-Stop accessory is recommended if cart is configured with three, four or five drawer rows. |
| Number of Compartments: | 12 |
| Size Standard: | Small |
| Minimum Load Capacity: | 3.53 oz |
| Maximum Load Capacity: | 10.58 oz |
| Shape: | Rectangle |
| Application/Usage: | Medical Cart |
| Application/Usage: | Storage |
| Features: | Lockable |
| Features: | Drawer Divider |
| Features: | Removable |
| Color Family: | Dual Color |
| Product Color: | Gray |
| Product Color: | White |
| Internal Height: | 2.50" |
| Internal Width: | 3.75" |
| Internal Depth: | 10.50" |
| Weight (Approximate): | 6.70 lb |
| Package Contents: | - Drawer Assembly
- 3 x Small Drawers
- Dividers
- Cable
|
| Compatibility: | Ergotron StyleView Carts: - SV41-6100-0
- SV42-6102-1
- SV42-6102-2
- SV42-6102-3
- SV42-6102-5
- SV42-6102-4
- SV42-6101-1
- SV42-6101-2
- SV42-6101-3
- SV42-6101-C
- SV43-1110-0
- SV43-11B0-0
- SV43-1120-0
- SV43-11A0-0
- SV43-11C0-0
- SV44-1112-1
- SV44-1112-2
- SV44-1112-3
- SV44-1112-4
- SV44-1112-5
- SV44-1111-1
- SV44-1111-2
- SV44-1111-3
- SV44-1111-C
- SV44-1121-1
- SV41-6300-0
- SV41-6200-0
- SV42-6302
- SV42-6302-1
- SV42-6302-2
- SV42-6302-3
- SV42-6302-4
- SV42-6301-1
- SV42-6301-2
- SV42-6301-3
- SV42-6301-C
- SV42-6201-1
- SV42-7302-1
- SV42-7202-1
- SV43-1310-0
- SV43-13B0-0
|
| Additional Information: | - Purchase a travel-stop accessory if installing 3 or more single-height drawer rows or 2 or more double-height drawer rows. Contact an Ergotron representative for assistance
- The primary drawer must be the first drawer attached to the cart as it contains the drawer controller. The supplemental drawer attaches to the underside of the primary drawer
- Compatible only with SV43/44 series carts
|
| Environmental Compliance: | Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH) |
| Environmental Compliance: | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Limited Warranty: | 5 Year |
| Additional Warranty Information: | Five (5) years for mechanical components, one (1) year for electrical components |
 | WARNING:
This product can expose you to chemicals including Di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP), which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm.
For more information, go to www.P65Warnings.ca.gov. |
Shipping Restrictions
- This item cannot be shipped to PO Boxes.
- This item can be shipped only within the U.S.
Special Order Item
This item ships directly from the manufacturer and is not stocked in our warehouse. If stock is available at the manufacturer, the item will ship directly to you, usually within 7 - 15 business days.
Once the order has been sent to the manufacturer it can no longer be canceled.
If payment is made via credit card it will be charged before the order is sent to the manufacturer.
You must contact the manufacturer directly regarding returns and defective items.
We will contact you by email if the item is sold out or backordered (and we were unable to update the site before you placed the order) or if the item will be delayed longer than expected.
We have no control over the speed of the manufacturer's order processing, or whether they will honor your request to ship the item by any particular method.
- UPC:
698833046748
- Mfr's Part #:
97-849