Fluke Networks MicroMapper MT-8200-49A Network Testing Device MT820049A
Qty:
  • Thumbnail 1 of 1
Product Rating
0 star(s) (0 Ratings) Write a Review
General Information
Technical Information
Device Function:Speed Testing
Minimum Length Measurement:1.31 ft
Maximum Length Measurement:656.17 ft
Interfaces/Ports
Network (RJ-45):Yes
Number of Network (RJ-45) Ports:1
Controls/Indicators
Status Indicators:
  • 5 green LEDs for pairs and shield display
  • 6 red LEDs (TONER, SHORT, REVERSED, MISWIRE, SPLIT PAIRS, and LOW BATTERY)
Battery Information
Battery Size Supported:AAA
Battery Chemistry:Alkaline
Physical Characteristics
Height:4.9"
Width:2"
Depth:1.2"