![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
3M Privacy Filter for 13.3" Widescreen Laptop (16:10) - For LCD Notebook
General Information
| 3M™ Black Privacy Filters for laptops provide world-class "black out" privacy from side views, while creating an excellent, high-resolution viewing experience from straight on views. Reversible between a glossy side and a glare-reducing matte side that helps reduce reflections and hide fingerprints, so you can enjoy pristine image clarity. |
Technical Information
| Display Size Supported: | 13.3" |
| Device Supported: | Notebook |
| Aspect Ratio: | 16:10 |
| Widescreen: | Yes |
| Orientation: | Landscape |
| Features: | Reversible Matte-to-Glossy |
| Features: | Anti-reflective |
| Features: | Microlouver Privacy Technology |
| Features: | Reversible Glossy-to-Anti-glare |
| Features: | Blue Light Reduction |
| Features: | Easy Clean |
| Features: | Easy to Apply |
| Features: | Easy to Remove |
Physical Characteristics
| Color: | Black |
| Durability: | Dust Resistant |
| Durability: | Scratch Resistant |
| Height: | 7.05" |
| Width: | 11.30" |
Miscellaneous
| Additional Information: | Screen Attachment: COMPLY Attachment System, Attachment Strips, and Slide Mounts |
| Assembly Required: | No |
Warranty
| Limited Warranty: | 1 Year |
![]() | WARNING: This product can expose you to chemicals including Di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP), which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information, go to www.P65Warnings.ca.gov. |
Be the first to review this product. Write a Review
Shipping Restrictions
- This item cannot be shipped to PO Boxes.
- This item can be shipped only within the U.S.
- UPC: 051128787151
- Mfr's Part #: PF133W1B


















(0 Ratings) 