LG 27HK510S-W 27" LED LCD Monitor 16:9 Full HD DVI HDMI White 27HK510SW
0 star(s) (0 Ratings) Write a Review
Technical Information
Number of Screens:1
Screen Size Class:27"
Viewable Screen Size:27"
Screen Mode:Full HD
Panel Technology:In-plane Switching (IPS) Technology
Response Time:14 ms
Response Time Details:14 ms GTG Off Mode
Aspect Ratio:16:9
Pixel Pitch:0.31140 mm x 0.31140 mm
Horizontal Viewing Angle:178°
Vertical Viewing Angle:178°
Backlight Technology:LED
Features:Dynamic Sync Mode
Vertical Frequency:- DVI-D
Vertical Frequency:56 Hz to 61 Hz - HDMI
Frequency (Horizontal/Vertical):HDMI:30KHz-83KHz/56Hz-61Hz
Frequency (Horizontal/Vertical):DVI-D:30KHz-83KHz/56Hz-61Hz
Glass Hardness:8H
Ingress Protection (IP) Rating:IP35
Ingress Protection (IP) Rating:IP32
Gamma:DICOM Gamma Curve
Gamma:Gamma 1.8
Gamma:Gamma 2.0
Gamma:Gamma 2.2
Gamma:Gamma 2.4
Gamma:Gamma 2.6
Video
Maximum Resolution:1920 x 1080
Color Depth:10-bit
Contrast Ratio:1,000:1
Brightness:1000 Nit
Color Gamut:115% sRGB
Interfaces/Ports
DVI:Yes
HDMI:Yes
USB:Yes
VGA:Yes
S-Video:Yes
DisplayPort:No
SDI:Yes
SDI Standard:3G-SDI
Number of HDMI Inputs:1
Number of USB 3.0 Upstream Ports:1
Number of USB 3.0 Downstream Ports:1
Number of DVI Ports:1
DVI-D:Yes
DisplayPort Output:No
Power Description
Input Voltage Range:120V to 230V
Frequency:50 Hz
Frequency:60 Hz
Maximum Power Consumption:120 W
Physical Characteristics
VESA Mount Compatible:Yes
VESA Mount Standard:200 x 100
VESA Mount Standard:100 x 100
Color Family:White
Product Color:White
Height:16.3"
Width:25.8"
Depth:2.4"
Weight (Approximate):16.98 lb
Miscellaneous
Package Contents:
  • 27HK510S-W Widescreen LCD Monitor
  • Adapter
  • CD/Book Manual
  • D-Sub to DVI-I adapter
  • DVI-D Cable
  • HDMI Cable
  • Power Cord
  • Certifications & Standards:
  • CE MDD Class I
  • ANSI/AAMI ES 60601-1
  • FCC Part 15 Class A
  • IEC (IEC 60601-1 / IEC 60601-1-2)
  • CSA (CAN/CSA-C22.2 NO. 60601-1):Yes
  • Environmentally Friendly:Yes
    Environmental Certification:RoHS
    Environmental Compliance:Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
    Country of Assembly:China
    Additional Information:
  • ecommerceUse:No
  • HDR:No
  • HDR Effect:No
  • Surface Treatment (Anti Glare):No
  • Screen Flip:No
  • Quick Charge:No
  • DDC/CI.1:No
  • Original Ratio:No
  • Focus View Mode:No
  • Uniformity Compensation:No
  • Light Box Mode:No
  • Key Lock:No
  • Calibration Software:No
  • DICOM Mode:No
  • DPM:No
  • Failover Input Switch:No
  • User Preset Quick Setting:No
  • 4 Screen Split:No
  • Color Temperature:No
  • Uniformity:No
  • HW Calibration:No
  • Pathology Mode:No
  • HDCP.1:No
  • DICOM Calibrated:No
  • DICOM Compliant:No
  • Brightness Uniformity Correction:No
  • BLS (ALS):No
  • Multi-resolution Mode:No
  • Picture Mode:No
  • 3G-SDI In
  • RS-232C In (D-sub 9-pin):No
  • S-Video:Yes (x1)
  • Headphone Out (3.5 mm):No
  • Audio Output Jack Location:No
  • 12G-SDI Out (3.5 mm):No
  • DC In (4 pin):No
  • DisplayPort In:No
  • AC In:No
  • 3G-SDI Out
  • 12G-SDI In (3.5 mm):No