Tripp Lite Ceiling Support Kit 12in 18in Cable Runway SRLCEILINGKIT
- Item #:
- Category:
- Availability:
- Packaging:
- Platform:
- Condition:
- Brand:
For Government/Education/Business pricing, please call 440.355.8008
Cable Ladder Ceiling Support Kit Secures Your Data Center's Runway System This lightweight SmartRack cable runway ceiling support kit creates a secure point of attachment from the ceiling of your server room or data center to a ladder section. It includes two brackets that connect to the ceiling and two brackets to support the cable runway. Threaded rods and appropriate fasteners are not included. The mounting surface must be able to support the combined equipment load safely. Be sure to use suitable mounting means when installing to cinder block, concrete, drywall or wooden studs. The innovative SRLCEILINGKIT is designed for use with Tripp Lite's SRCABLELADDER, SRCABLELADDER18, SRL90BEND12, SRL90BEND18 and other compatible 12-inch (305-millimeter) and 18-inch (457-millimeter) straight and 90-degree ladder sections. |
| Device Supported: | Cable Ladder |
| Color Family: | Black |
| Product Color: | Black |
| Height: | 1.97" |
| Width: | 2.80" |
| Depth: | 3.90" |
| Weight (Approximate): | 11.29 oz |
| Package Contents: | - 2 x Ceiling Brackets
- 2 x Cable Runway Support Brackets
- Installation Guide
|
| Compatibility: | Tripp Lite SmartRack Cable Ladders: - SRCABLELADDER
- SRCABLELADDER18
- SRL90BEND12
- SRL90BEND18
|
| Country of Origin: | China |
| Environmentally Friendly: | Yes |
| Environmental Compliance: | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
 | WARNING:
This product can expose you to chemicals including Di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP), which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm.
For more information, go to www.P65Warnings.ca.gov. |
Shipping Restrictions
- This item cannot be shipped to PO Boxes.
- This item can be shipped only within the U.S.
- UPC:
037332214577
- Mfr's Part #:
SRLCEILINGKIT