![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
Rocstor Y10A218-B1 VGA to HDMI Adapter with USB Power & Audio
General Information
This is a premium Rocstor VGA video converter, It converts VGA signal into complete |
Technical Information
| Cable Type: | HDMI/USB/VGA/mini-phone |
| Connector Type on First End: | HD-15 - Male |
| Connector Type on First End: | USB Type A - Male |
| Connector Type on First End: | Mini-phone Audio - Male |
| Connector on First End Details: | 1 x 15-pin HD-15 - Male |
| Connector on First End Details: | 1 x USB Type A - Male |
| Connector on First End Details: | 1 x Mini-phone Audio - Male |
| Connector Type on Second End: | HDMI Digital Audio/Video - Female |
| Connector on Second End Details: | 1 x HDMI Digital Audio/Video - Female |
| Conductor: | Copper |
| Device Supported: | Notebook |
| Device Supported: | Desktop Computer |
| Device Supported: | PC |
| Device Supported: | MAC |
| Device Supported: | Video Device |
| Device Supported: | HDTV |
| Device Supported: | Projector |
| Data Transfer Rate: | 6.7 Gbit/s |
| Supported Resolution: | 1920 x 1080 |
Physical Characteristics
| Product Color: | Black |
| Product Material: | Plastic |
| Product Material: | Copper |
| Material Details: | Copper - Conductor |
| Height: | 0.5" |
| Width: | 3.1" |
| Weight (Approximate): | 0.22 lb |
Miscellaneous
| Environmentally Friendly: | Yes |
| Country of Origin: | China |
Warranty
| Limited Warranty: | 2 Year |
![]() | WARNING: This product can expose you to chemicals including Di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP), which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information, go to www.P65Warnings.ca.gov. |
Be the first to review this product. Write a Review
Shipping Restrictions
- This item cannot be shipped to PO Boxes.
- This item can be shipped only within the U.S.
- UPC: 810606031472
- Mfr's Part #: Y10A218-B1














Click to enlarge
(0 Ratings) 