Kraft Envelope #14 Commercial Flap Gummed Closure 5 x 11.5 Brown Kraft 500/Box QUA11562
Qty:
  • Thumbnail 1 of 2
  • Thumbnail 2 of 2
Product Rating
0 star(s) (0 Ratings) Write a Review
Quality Park™ Kraft Envelope
  • Global Product Type: Business/Trade Envelopes
  • Seam Type: Diagonal
  • Flap Type: Commercial
  • Trade Size: #14
  • Security Tinted: No
  • Opening: Open Side
  • Envelopes/Mailers Closure: Gummed
  • Exterior Material(s): Kraft Paper Stock
  • Basis Weight: 28 lb Bond
  • Exterior Dimensions: 5" x 11.5"
  • Color(s): Brown Kraft
  • Color Family: Brown
  • Product Biodegradability Indicator: N
  • Product Compostability Indicator: N
  • Pre-Consumer Recycled Content Percent: 0%
  • Post-Consumer Recycled Content Percent: 0%
  • Total Recycled Content Percent: 0%
  • Footnote 1: Bond basis weight is measured in pounds per 500 uncut 17" x 22" sheets of paper