Kensington FP190W10 Privacy Screen for Monitors 19" 16:10
Qty:
  • Thumbnail 1 of 3
  • Thumbnail 2 of 3
  • Thumbnail 3 of 3
Product Rating
0 star(s) (0 Ratings) Write a Review
Kensington® Anti-Glare Reversible Privacy Screen
This privacy screen is an easy way to reduce chances of visual hacking and helps keep your organization's information safe. The screen narrows the field of vision on the screen to 30 degrees, helping you keep the information on your screen private, and reducing the chances of a visual data breach, which is important in the office or in a public setting. Filters out harmful rays by up to 30%, easing eyestrain and reducing the chances of blue light interrupting your natural sleep patterns. Diagonal Monitor Size: 19"; Fits Device Type: Flat Panel Monitor; Frame Type: Frameless; Maximum Antiglare Protection Percent: 30%.
  • Global Product Type: Frameless Monitor Filters
  • Diagonal Monitor Size: 19"
  • Fits Device Type: Flat Panel Monitor
  • Frame Type: Frameless
  • Maximum Antiglare Protection Percent: 30%
  • Mounting Details: Double-Sided Tape; Tab Holders
  • Filter Tint: Black
  • Widescreen: Yes
  • Width: 16.1"
  • Height: 10"
  • Aspect Ratio: 16:10
  • Product Biodegradability Indicator: N
  • Product Compostability Indicator: N
  • Package Includes: Cleaning Cloth
  • Compliance Standards: TAA Compliant
  • Pre-Consumer Recycled Content Percent: 0%
  • Post-Consumer Recycled Content Percent: 0%
  • Total Recycled Content Percent: 0%