StarTech Adjustable Universal Security Tether Cables 10 Pack CONNLOCKPK10
Qty:
  • Thumbnail 1 of 1
Product Rating
0 star(s) (0 Ratings) Write a Review
General Information
Protect your Investment
The Strength of Steel
Fast and Easy Installation
The flexible steel security cable is easy to wrap around your cables or adapters, and secure in place with the aluminum ferrules, using a standard crimping tool (not included). For versatile use, you can cut the 11.8" (300 mm) cable tethers to length, using wire cutters (not included). The steel tether does not restrict the space requirements or usage of the cable or adapter.
Attractive Design
As an option, you can cover the aluminum ferrules with the black heat shrink tubing (included).
More from the Manufacturer
Product Information
Cable Manager Type: Cable Tether
Physical Characteristics
Product Color: Black
Product Material: Steel
Product Material: Polyvinyl Chloride (PVC)
Height: 0.10"
Width: 0.10"
Length: 11.80"