Cisco C240 M3 2U Rack Server 1 Xeon E5-2609 2.40 GHz 8 GB RAM Serial ATA/300 Controller UCSSPVC240E
General Information
Processor
Number of Processors Supported:2
Number of Processors Installed:1
Processor Type:Xeon
Processor Model:E5-2609
Processor Core:Quad-core (4 Core)
Processor Speed:2.40 GHz
Cache:10 MB
QuickPath Interconnect:6.40 GT/s
64-bit Processing:Yes
Hyper-Threading:No
Chipset
Chipset Manufacturer:Intel
Chipset Model:C600
Memory
Standard Memory:8 GB
Maximum Memory Supported:384 GB
Memory Technology:DDR3 SDRAM
Memory Standard:DDR3-1600/PC3-12800
Total Number of Memory Slots:24
Memory Card Reader:Yes
Memory Card Supported:SD
Controllers
Controller Type:Serial ATA/300
RAID Supported:Yes
RAID Levels:0, 1, 10
I/O Expansions
Number of Total Expansion Bays:8
Number of Internal 2.5" Bays:8
Total Number of Expansion Slots:5
Number of PCI Express x8 Slots:3
Number of PCI Express x16 Slots:2
Network & Communication
Ethernet Technology:Gigabit Ethernet
Interfaces/Ports
Total Number of USB Ports:5
Number of USB 2.0 Ports:2
Network (RJ-45):Yes
VGA:Yes
Remote Management:Yes
Operating System
Operating System:No
Power Description
Input Voltage:110 V AC
Input Voltage:220 V AC
Number of Power Supplies Installed:2
Maximum Power Supply Wattage:650 W
Physical Characteristics
Form Factor:Rack
Rack Height:2U
Height:3.4"
Width:17.5"
Depth:28"