![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
JBL Control 25AV 2-way Indoor/Outdoor Wall Mountable Speaker CONTROL 25AV-WH
Technical Information
| Crossover Type: | 2-way |
| RMS Output Power: | 100 W |
| PMPO Output Power: | 200 W |
| Woofer Driver Size: | 5.25" |
| Woofer Driver Material: | Polypropylene |
| Tweeter Driver Size: | 0.75" |
| Tweeter Driver Material: | Titanium |
| Minimum Frequency Response: | 70 Hz |
| Maximum Frequency Response: | 23 kHz |
| Impedance: | 8 Ohm |
| Sensitivity: | 87 dB |
| Wireless Speaker: | No |
Physical Characteristics
| Product Color: | White |
| Product Material: | Polystyrene |
| Grill Material: | Steel |
| Form Factor: | Wall Mountable |
| Speaker Installation: | Indoor/Outdoor |
| Height: | 9.3" |
| Width: | 7.4" |
| Depth: | 6.30" |
| Weight (Approximate): | 8.82 lb |
Miscellaneous
| Package Contents: |
|
| Application/Usage: | Indoor/Outdoor |
| Country of Origin: | China |
![]() | WARNING: This product can expose you to chemicals including Di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP), which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information, go to www.P65Warnings.ca.gov. |
Be the first to review this product. Write a Review
Shipping Restrictions
- This item cannot be shipped to PO Boxes.
- This item can be shipped only within the U.S.
- UPC: 050036903318
- Mfr's Part #: CONTROL 25AV-WH














Click to enlarge
(0 Ratings) 