Cisco 6-Outlets PDU RP230321PU1
General Information
Cisco PDUs
Cisco currently offers two types of branded PDUs:
  • Blade-optimized PDU
  • Rack-optimized PDU
Technical Information
Receptacle Type:IEC 60320 C13
Receptacle Type:IEC 60320 C19
Receptacle Detail:2 x IEC 60320 C13
Receptacle Detail:4 x IEC 60320 C19
Power Description
Input Voltage:230 V AC
Power Rating (Watt):7360 W
Physical Characteristics
Mount Type:Rack-mountable
Rack Height:1U
Height:1.8"
Width:13.8"
Depth:17.6"