Altronix SMP10PM24P8 Proprietary Power Supply
General Information
Model SMP10PM24P8 power supply/charger converts a 115VAC 50/60Hz input, to a 24VDC @ 10 amp of continuous supply current distributed via eight (8) fuse protected outputs.
Technical Information
Protection Type:Fuse
Protection Type:Short Circuit
Protection Type:Thermal Overload
Power Description
Input Voltage Type:AC
Input Voltage:110 V AC
Output Voltage:24 V DC
Output Voltage Detail:24 V DC @ 10 A
Input Current:2.7 A @ 110V
Output Current:10 A
Interfaces/Ports
Plug/Connector:On/Off Switch
Physical Characteristics
Form Factor:Wall Mount
Height:15.5"
Width:12.2"
Depth:4.5"