![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
JBL C29AV-1 2-way Speaker 150 W RMS White C29AVWH1
Technical Information
| Crossover Type: | 2-way |
| RMS Output Power: | 150 W |
| PMPO Output Power: | 300 W |
| Minimum Frequency Response: | 43 Hz |
| Maximum Frequency Response: | 15 kHz |
| Impedance: | 8 Ohm |
| Sound Pressure Level: | 118 dB |
| Features: | Overload Protection |
Physical Characteristics
| Color Family: | White |
| Product Color: | White |
| Surround Material: | Butyl Rubber |
| Durability: | Weather Resistant |
| Height: | 20.3" |
| Width: | 12" |
| Depth: | 11" |
| Weight (Approximate): | 26.90 lb |
Miscellaneous
| Package Contents: |
|
| Application/Usage: | Indoor/Outdoor |
| Country of Origin: | China |
Warranty
| Limited Warranty: | 5 Year |
![]() | WARNING: This product can expose you to chemicals including Di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP), which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information, go to www.P65Warnings.ca.gov. |
Be the first to review this product. Write a Review
Shipping Restrictions
- This item cannot be shipped to PO Boxes.
- This item can be shipped only within the U.S.
- UPC: 691991300059
- Mfr's Part #: C29AV-WH-1













Click to enlarge
(0 Ratings) 