Cisco HyperFlex HX240c M4 2U Rack Server 2 Xeon E5-2630 v3 2.40 GHz 256 GB RAM 12Gb/s SAS Controller HXSP240M4SXE15A
General Information
Processor
Number of Processors Supported:2
Number of Processors Installed:2
Processor Type:Xeon
Processor Model:E5-2630 v3
Processor Core:Octa-core (8 Core)
Processor Speed:2.40 GHz
Memory
Standard Memory:256 GB
Maximum Memory Supported:1.50 TB
Memory Technology:DDR4 SDRAM
Controllers
Controller Type:12Gb/s SAS
RAID Supported:No
Display & Graphics
Graphics Memory Capacity:8 MB
Network & Communication
Ethernet Technology:Gigabit Ethernet
Power Description
Input Voltage:230 V AC
Input Voltage:120 V AC
Physical Characteristics
Form Factor:Rack
Rack Height:2U
Height:3.4"
Width:19"
Depth:30.2"