Black Box KVM Extender ACX1T11SM
General Information
DKM HD Video and Peripheral Matrix Switch Compact Transmitter, Fiber, Single DVI-D Plus (2) USB HID
Use in the DKM or DKM FX chassis or as standalone, point-to-point KVM extenders.
  • Order one transmitter for each computer connected to the DKM.
  • Use one receiver for each user within the DKM system
Technical Information
Connectivity Technology:Wired
Maximum Operating Distance:32808.40 ft
Video
Graphic Mode:WUXGA
Maximum Video Resolution:1920 x 1200
Interfaces/Ports
USB:Yes
DVI:Yes
Number of USB Ports:2
Number of DVI Ports:1
Physical Characteristics
Form Factor:Rack-mountable
Transmitter Height:1.10"
Transmitter Width:4.10"
Transmitter Depth:1.70"