StarTech 100 Pack 4" Self Locking Network Cable Tie CBMZTS10N4
Qty:
  • Thumbnail 1 of 1
Product Rating
0 star(s) (0 Ratings) Write a Review
General Information
These small cable ties with mounting hole enable you to conveniently bundle and secure multiple cables and route and organize them. 100 White cable ties are included, ensuring you'll have plenty on hand. Secure & Bundle Your Cables with a Mountable Tie These plastic electrical cable wraps feature a built-in mounting hole (3.2 mm in diameter) enabling you to bundle cables, then mount them to a wall. They are 4.33 in. (110 mm) in length securing cable bundles up to 0.94 in (24 mm). in diameter. They're quick and easy to install or remove, with adjustable tension and a basic one-piece design -- perfect for organizing network cables, power cables, or other cables at your home or office workstation. Industrial Strength Made of durable Nylon 66 material, these cable ties are tough and flexible. They've been rigorously tested to support up to 18 lbs (8 kg) of weight & are UL94 V-2 fire rated, UL Approved, and CE & Lloyd's Register Certified. Available in Different Lengths To suite any application, StarTech.com offers a selection of these cable ties in different lengths: 100-pack - 4.33 in. (110 mm) White Cable Ties with Mounting Hole (CBMZTS10N4) 100-pack - 6.75 in. (171.5 mm) White Cable Ties with Mounting Hole (CBMZTS10N6) 100-pack - 8.62 in. (219 mm) White Cable Ties with Mounting Hole (CBMZTS10N8) These cable wraps are backed by a StarTech.com 2-year warranty and free 24/5 technical support. StarTech.com has been the IT professionals choice for over 30 years. More from the Manufacturer
More from the Manufacturer
Product Information
Cable Manager Type:Cable Tie
Physical Characteristics
Color Family:White
Product Color:White
Product Material:Nylon 66
Height:0.04"
Width:0.10"
Length:4.30"