StarTech Industrial Gigabit PoE Splitter 90W Power over Ethernet PoE++ Splitter 12-48VDC Splitter 802.3bt Ultra PoE -40 to +75C TAA POESLT1G48V
Qty:
  • Thumbnail 1 of 4
  • Thumbnail 2 of 4
  • Thumbnail 3 of 4
  • Thumbnail 4 of 4
Product Rating
0 star(s) (0 Ratings) Write a Review
General Information
Splits a PoE connection (max 90W) into separate data (RJ45) and DC power (terminal block) that can power any device that uses DC power between 12V-48VDC (1.5A). Power non-PoE devices using network infrastructure, where power is not available. Power Non-PoE Devices Perfect for using PoE to power older devices while also providing network access for monitoring and control applications. Applications include: Security (card swipe or proximity boxes) Environmental monitoring (temperature/moisture sensors) Telco (analog interface systems/conversion) Straightforward Deployment Supports IEEE 802.3af (PoE / Type 1), IEEE 802.3at (PoE+ / Type 2), and IEEE 802.3bt (PoE++ / Type 3) PoE inputs up to 90W and splits data and power. Power output via terminal block can be configured for 12/16/24/48V DC (1.5A). The configuration is completed by DIP switches and the product can be wall or DIN rail mounted using the included hardware. Designed for Harsh Environments Industrial features include -40 C to 75 C operating temperature, IP-30 rated housing, vibration, shock, and free-fall standard testing. Vibration: EN 60068-2-6 Shock: EN 60068-2-27 Free-Fall: EN 60068-2-32 600,000+ hours MTBF rating using Telcordia/Bellcore at 50 C for long-term reliability. The POESLT1G48V is backed by a StarTech.com 2-year warranty and free lifetime technical support. More from the Manufacturer
More from the Manufacturer
Power Description
Minimum Output Voltage:12 V DC
Maximum Output Voltage:48 V DC
Interfaces/Ports
Input Ports:1 x PoE+
Output Ports:1 x Terminal Block
Output Ports:1 x Ethernet
Physical Characteristics
Form Factor:DIN Rail/Wall Mountable
Height:1.3"
Width:3.2"
Length:4.1"