Supermicro SuperChassis 743AC-668B CSE743AC668B
General Information
Tower / 4U SuperChassis 743
The SC743 high-end workstation/server chassis is designed for whisper-quiet (28dB) performance and power savings with high-efficiency 500W / 665W / 865W / 900W / 1200W power supplies and 100% cooling redundancy via its combination of high-performance fans. It dramatically reduces the possibility of degraded performance due to thermal issues. Moreover, utilizing the 90-degree rotatable 5.25" drive bays, it can be perfectly fitted as a rackmount or a tower system.
Technical Information
Motherboard Supported:ATX
Motherboard Supported:EATX
Number of Fans Installed:4
Bays
Number of External 5.25" Bays:3
Number of External 3.5" Bays:8
Number of Total Expansion Bays:11
I/O Expansions
Total Number of Expansion Slots:7
Interfaces/Ports
Total Number of USB Ports:2
Power Description
Power Supply Installed:Yes
Power Supply Wattage:668 W
Physical Characteristics
Color Family:Black
Product Color:Black
Compatible Rack Unit:4U
Form Factor:Rack-mountable
Height:17.8"
Width:7"
Depth:25.5"
Weight (Approximate):52 lb
Miscellaneous
Package Contents:
  • SuperChassis 743AC-668B
  • 1 x SC743 Intel DP X9, X8 PC air shroud 12x13MB
  • 1 x 8-port 4U/Tower 3.5-inch SAS3/SAS2/SATA3 12Gbps backplane for SC743/SC745 chassis
  • 1 x Front control cable 16 pin split, 6
  • 1 x CBL,FRONT CNTL,16 TO 16 PIN,Ribbon,50CM
  • 1 x NEMA5-15P to C13 US power cord 16AWG 6ft, PBF (default for high watt)
  • 4 x 4 PIN TO 4 PIN MIDDLE FAN POWER EXTENSION, 20cm. 24AWG(PWM)
  • 2 x MINI SAS HD-4 SATA,6G,INT,RF,Cross Over,55CM,55CM SB,30AWG
  • 4 x 80X38MM 4-PIN PWM (MIDDLE) FAN W/HUS FOR SC743
  • 1 x 3.5" dummy HDD (hollow-panned) for MCP-220-00075-0B,RoHS/REACH,PBF
  • 8 x Black Hot-swap 3.5inch HDD Tray (w/o logo)
  • 2 x #632*5L flat head screw (for hot-swap 3.5" HDD tray)
  • 1 x PS2 668W Multi-Output 80Plus Platinum Power Supply with 24pi