CyberPower PDU15B6F12R 100 125 VAC 15A Basic PDU
Qty:
  • Thumbnail 1 of 4
  • Thumbnail 2 of 4
  • Thumbnail 3 of 4
  • Thumbnail 4 of 4
Product Rating
0 star(s) (0 Ratings) Write a Review
General Information
The CyberPower PDU15B6F12R, an 18-outlet (6 front, 12 rear) rackmount basic power distribution unit (PDU), provides 100 – 125 V 15A output. It distributes power to 18 NEMA 5-15R receptacles from a single NEMA 5-15P input with unfiltered electrical pass-through. Designed for datacenters and other electrically demanding applications, the PDU15B6F12R has rugged, industrial-grade metal housing and a 15-foot AC power cord. It can be mounted either horizontally or vertically, includes a cord retention tray, and is ETL/RoHS certified. A limited lifetime warranty covers defects in materials and workmanship in the product under normal use and conditions.
Technical Information
PDU Type:Basic
Phase:Single Phase
Plug/Connector Type:NEMA 5-15P
Receptacle Type:NEMA 5-15R
Receptacle Detail:18 x NEMA 5-15R
Protection Type:Overload Protection
Power Description
Input Voltage:120 V AC
Input Voltage Range:100 V AC - 125 V AC
Output Voltage Range:100 V AC - 125 V AC
Input Current:15 A
Physical Characteristics
Mounting Orientation:Vertical
Mount Type:Rack-mountable
Rack Height:1U
Height:1.8"
Width:17.5"
Depth:2.3"
Weight (Approximate):3.70 lb
Miscellaneous
Package Contents:
  • PDU15B6F12R 18-Outlets PDU
  • Cord Retention Tray
  • User Manual
  • Screw Kit
  • Cord Clip Kit
  • Horizontal Mounting Brackets
  • Vertical Mounting Brackets
  • Product Registration Card
Additional Information:
  • Physical Dimensions - (WxHxD) (cm) : 44.45 x 4.45 x 5.72 (cm)
  • Physical Dimensions - (WxHxD) (in) : 17.5 x 1.75 x 2.25 (in)
  • Physical Dimensions - (WxHxD) (mm) : 445 x 44 x 57 (mm)
  • Weight (kg) : 1.68
  • Weight (lb) : 3.7
  • Shipping Dimensions - (WxHxD) (cm) : 17.93 x 6.35 x 46.99 (cm)
  • Shipping - Dimensions (WxHxD, in) : 7.06 x 2.5 x 18.5 (in)
  • Shipping - Dimensions (WxHxD, mm) : 179.32 x 63.5 x 469.9 (mm)
  • Shipping - Weight (kg) : 9.41
  • Shipping - Weight (lb) : 20.75
  • Cord Length : 15 ft (4.6 m)
  • Derated Input Current : 12 A
  • Input Frequency Range : 50 Hz - 60 Hz
  • Input Plug Type : NEMA 5-15P
  • Maximum Input Current : 15A
  • Plug Style : Straight
  • Nominal Output Voltage : 100 - 125 VAC
  • Outlets - Front : 6
  • Outlets - Rear : 12
  • Outlets - Total : 18
  • Outlet Type COMPUTED : 18 - NEMA 5-15R
  • Overload Protection : 15A
  • USB Charge Port : No
  • Adjustable Mounting Brackets : 2 sets (L-Short, L-Long)
  • Color : Black
  • Cord Retention Tray/Cord Organizers : Yes
  • External Site Ground Pin : Yes
  • Form Factors Supported : 1U Rackmount
  • Material of Construction : Metal
  • Rack Height : 1U
  • Style : Rackmount
  • Operating Elevation : 0 - 10000 ft (0 - 3048 m)
  • Operating Relative Humidity : 0 - 95 % (non-condensing)
  • Operating Temperature : 32 - 95 °F (0 - 35 °C)
  • Storage Elevation : 0 - 50000 ft (0 - 15239 m)
  • Storage Temperature : 5 - 113 °F (-15 - 45 °C)